Nakon završenih studija u Beogradu, čak 39 odsto studenata sebe vidi u inostranstvu, pokazalo je istraživanje Marketing radionice Ekonomskog fakulteta u Beogradu. Istraživanje je sprovedeno u aprilu među 1.500 studenata sa 30 fakulteta.
Najveći broj studenata koji želi posle studija da ode u inostranstvo je sa Arhitektonskog, Medicinskog i Fakulteta fizičke hemije, dok su fakulteti sa najmanjim brojem studenata koji žele da napuste zemlju: Bogoslovski, Matematički i Učiteljski fakultet.
Glavni razlog za odlazak iz zemlje je nizak životni standard u Srbiji, slede nemogućnost zaposlenja i dalje školovanje. Tek petina ispitanih akademaca ne želi da napusti zemlju.
Trećina studenata, posle završenih studija, sebe vidi u državnom preduzeću, nešto manji procenat u privatnom. U državni sektor žele zbog sigurnije plate i boljeg radnog vremena, a prednosti privatnog studenti vide u boljim zaradama, mogućnosti napredovanja i korisnijim radnim iskustvom.
Kao najznačajniji faktor pri zaposlenju studenti navode vezu, ličnu sposobnost i preporuku. Diploma i prethodna praksa su na poslednja dva mesta po mišljenju ispitanih akademaca.
Zanimljivo je da čak dve trećine akademaca finansiraju roditelji, što je najniži procenat od 2009. godine, a čak trećina prethodne godine nije letovala.
Ja već 16 godina nisam bio na letovanju. Imam fakultetsku diplomu (diplomirao samu junskom roku, za nepune 4 godine studiranja) 33 godine radnog staža, nemam auto, a stan na kredit otplaćujem do 2023. godine. Uopšte se ne čudim da mladi ne žele ostati ovde, nadam se da ni moja kćerka neće ovde i ovako živeti kao ja!