Koje to glavno pitanje kod podizanja stambene pozajmice?
Stambeni kredit je, dobro znamo, odluka koja se (najčešće) donosi jednom u životu. Zbog toga što je reč o veoma velikoj odluci, a, pre svega, zbog toga što se period otplate stambenog kredita najčešće "razvuče" na nekoliko decenija, odluka o izboru banke i samog kredita treba da bude što je moguće više temeljna i potkrepljena detaljnim istraživanjem svih mogućnosti koje se trenutno nude na tržištu.
Za razliku od keš kredita ili kredita za refinansiranje, stambeni krediti su naš životni pratilac kroz duži niz godina, pa, gledano iz tog ugla, logično je da se pri izboru stambenog kredita "meri" svaki dinar i detaljno računa više puta koliko će nas koštati sam kredit, a koliko oni čuveni "dodatni troškovi"kredita.
Jedna od glavnih stvari koja se proverava od početka prošle godine je i kretanje euribora, pošto ova referentna stopa doživljava značajan rast od početka ove najnovije ekonomske krize, koja i dalje ne prolazi. Ukoliko želite da svakodnevno pratite promene u visini euribora, to možete uraditi na ovom linku.
Ipak, jedna dilema oko stambenih kredita muči građane naše zemlje više od drugih nedoumica. A to je ujedno i jedno od ključnih pitanja kod podizanja stambenih kredita:
Da li uzeti stambeni kredit u dinarima ili stambeni kredit u evrima?
Na ovo pitanje nema jednostavnog odgovora. To jest, niko vam ne može reći "ma uzmi u evrima, jeftinije je" ili "bolji su ti dinarski krediti". I jedni i drugi imaju svoje prednosti, ali i mane.
- Ukoliko se odlučite za kredit u evrima, onda treba da znate da će, ako evro skoči - i vama skočiti rata. Kao što se događa još od proleća prošle godine. Druga strana te medalje jeste da banke nude kredite u evrima po povoljnijim kamatama, tamo da su oni, incijalno, jeftinija opcija. Ali, samo ako ne dođe do promene u vrednosti evra.
- Što se tiče dinarskih stambenih kredita, oni su po pravilu skuplji, tj. imaju veću kamatu od kredita u evrima. Sa druge strane, promene u rati kredita ne bi trebale da budu velike ili ne bi trebalo da ih bude uopšte, jer se kurs dinara retko menja u odnosu na evro. Makar je tako poslednjih godina.
Sada je valjda očigledno zašto je dilemastambeni u dinarima/stambeni u evrimaglavno pitanje svih koji podižu stambenu pozajmicu od banke.
Ukoliko vam je potrebna pomoć da nađete najpovoljniju varijantu, bilo da je reč o stambenim kreditima, keš kreditima ili kreditima za refinansiranje, Kamatica savetnik je najbolje rešenje za vas.
Ovakve i slične savete možete pročitati i u našem newsletter-u.
Ostavi komentar