Usluga prenosa broja u fiksnoj telefoniji, odnosno zamena operatora uz zadržavanje postojećeg broja, moguća je od danas po ceni od 165 dinara bez PDV-a koja se plaća operatoru kod kog se prelazi.
Procedura je sledeća: svaki korisnik dolazi kod operatora kod koga želi da pređe i podnosi zahtev, koji se potom prosledi u centralnu bazu. Baza nakon provere vraća informaciju da li taj broj može ili ne može da se prenese.
Prema Pravilniku o prenosu broja u fiksnoj telefioniji, oko 700.000 korisnika ADSL veze neće moći da uz telefonski broj prenesu i taj internet priključak. Od oko tri miliona vlasnika fiksnih telefona u Srbiji, broj ipak neće moći da prenese ni oko 540.000 korisnika Telekoma Srbije jer se njihovi brojevi nalaze na zastarelim, analognim centralama. |
Podnošenje zahteva za prenos broja smatra se zahtevom za raskid ugovora između pretplatnika i dotadašnjeg operatora, a ugovor se raskida u trenutku isključenja broja iz prethodne mreže.
Operator primalac broja dužan je da plati naknadu u iznosu od 1.000 dinara bez PDV-a operatoru davaocu broja po izvršenom prenosu broja, osim u slučaju kada je zahtev za prenos broja pridružen zahtevu za potpuni raščlanjeni pristup lokalnoj petlji i kada ova naknada iznosi 500 dinara.
Protokol o implementaciji Pravilnika o prenosivosti broja u javnim telefonskim mrežama na fiksnoj lokaciji potpisali su 3. marta predstavnici Republičke agencija za elektronske komunikacije (RATEL) i operatora - Telekom Srbija, Telenor, SBB, IKOM, Invest Inženjering, Beogrid, Knight Development Support i JET TV. |
Takođe, Ugovorom o interkonekciji operatori ne mogu odredjivati veće cene za pozive prema prenetim brojevima, u odnosu na pozive prema neprenetim brojevima, koji se upotrebljavaju za pružanje istih telefonskih usluga.
Ostavi komentar