Plaćanje virtuelnom valutom - bitkoinima odnedavno je moguće i u Srbiji, a prvi je tu mogućnost uveo beogradski restoran “Appetite”. Kod nas u ovom trenutku bitkoinima može da plaća svega oko 100 ljudi, i to onih koji prate IT trendove.
Iako se mnogi slažu da nema ni govora o tome da bitkoin zameni nacionalne valute, očekuje se da će sa razvojem tehnologije virtuelno plaćanje u Srbiji biti masovnije.
Kako uopšte doći do tog novca? Prva opcija je da se kupi u nekoj od virtuelnih svetskih menjačnica, poput “Bitstamp” ili “MtGox”. Druga je opcija “rudarenja”, gde kompjuter nekog korisnika mora da reši komplikovan matematički problem, a “rudar” dobija novčiće kao nagradu. |
Dobra stvar je što bitkoin nije zvanična valuta nijedne nacionalne banke, kaže Kovač, pa niko ne može da ga kontroliše, osim ponude i tražnje.
Trenutno na svetu postoji konačan broj novčića - 12 miliona, a do 2140. godine trebalo bi da ih bude 21 milion. - Svaki novčić je jedinstven i ima poseban kod od 15 cifara. Nemoguće ga je kopirati - tvrdi Kovač.
Prema njegovim rečima, šanse za prevare i utaje su male, a restoran uredno i za ovakva plaćanja izdaje fiskalne račune i plaća porez. Zanimljivo je da takvo plaćanje u Srbiji ipak nije ni zakonito ni nezakonito. Zakon kod nas ovu opciju jednostavno ne vidi.
Kod nas je dozvoljeno plaćanje isključivo u dinarima, međutim, zakon nije bio toliko napredan kako bi uopšte, pozitivno ili negativno, pomenuo virtuelni novac.
Ostavi komentar