Zabranom prevoza namirnica životinjskog porekla i odredjenih poljoprivrednih proizvoda preko teritorije njenih članica, Evropska unija je u mnogome otežala izvoz tih proizvoda iz BiH u Rusiju i Tursku.
Mada su dogovori o izvozu u obe zemlje već postignuti, zbog primoranosti da se roba dostavlja vazdušnim ili morskim putem, bosanskohercegovačke firme se suočavaju sa dodatnim troškovima zbog čega postaju nekonkurentne na tim tržištima.
"Tako blizu, a tako daleko", prokomentarisao je takvu situaciju u izjavi za Nezavisne novine predsednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvodjača RS Stojan Marinković i dodao da je izvoz poljoprivrednih proizvoda u Rusiju za domaće poljoprivrednike "vrlo primamljiva tema", ali da zbog dodatnih troškova postaju nekonkurentni.
Prema njegovim rečima, BiH se suočava i s problem da nema kapacitete za pojedine vrste proizvoda zbog čega bi mogle da nastanu odredjene poteškoće kada je u pitanju poštovanje ugovornih obaveza.
U oblasti voćarstva još smo relativno u mogućnosti da isporučimo znatne količine voća, što važi i kada su u pitanju mleko i mlečne preradjevine", kazao je Marinković.
U skladu sa ranijim dogovorima na državnom nivou, delegacija inspektora Carinskog saveza Ruske Federacije, Bjelorusije i Kazahstana trebalo bi u drugom kvartalu ove godine da izvrši inspekciju objekata bosanskohercegovačkih firmi koje su izrazile interes za izvoz na područje tog saveza.
Kako je pojašnjeno, ta inspekcija je neophodna radi ostvarivanja izvoza proizvoda životinjskog porekla na područje zemalja Carinskog saveza, koji uključuje Bjelorusiju i Kazahstan, za šta je zainteresovan odredjen broj proizvodjača iz BiH.
Za izvoz na područje Ruske Federacije zainteresovana je i većina mlekara koji poseduju odobrenje za izvoz od nadležnih tela u BiH, a procenu koliko njih može ispuniti uslove za izvoz u Rusku Federaciju daće inspekcija Carinskog saveza.
Sličnu inspekciju obaviće i nadležne institucije Turske koja je, takodje, zainteresovana za poljoprivredne proizvode iz BiH.
Ostavi komentar