KOPAONIK, 9. marta (Tanjug) - Elektroprivreda Srbije razvija projekte obnovljivih izvora energije i u toku je priprema izgradnje solarnog i vetroparka u Kostolcu, ukupne snage oko 70 megavata, izjavio je sinoć direktor sektora za strategiju EPS-a Aleksandar Jakovljević.
Takođe, očekuje se da privatni investitori ulože u izgradnju kapaciteteta za korišćenje obnovljivih izvora energije snage oko 500 megavata, a pre svega u vetropakove, rekao je Jakovljević na Kopaonik biznis forumu, na panelu o cirkularnoj ekonomiji i održivom razvoju.
On je podsetio da je EPS najveći proizvođač struje u Srbiji, sa učešćem većim od 98 odsto u proizvodnji.
Struktura proizvodnje EPS-a izgleda ovako: više od 60 odsto iz uglja i više od 30 odsto iz hidro potencijala, naveo je Jakovljević.
"Potrebni su nam obnovljivi izvori energije i treba ih u što većoj meri uvoditi, ali oni nisu alternativa već samo dopuna za ugalj i postojeći proizvodni miks. Važno je da nam proizvodnja bude još više u skladu sa regulativom EU", rekao je Jakovljević.
EPS je, prema njegovim rečima, do sada već uložio više od 200 milona evra u zaštitu životne sredine, a u planu je da se uloži još 600 miliona evra.
"Planirano je smanjivanje emisije čestica i sumporkdioksida za više od 90 odsto, a za skoro 50 odsto azotnih oksida", kazao je Jakovljević.
Srbija godišnje prizvodi 26 teravat sati iz uglja i oko 10 teravat sati iz hidroelektrana.
On je istakao da energiju iz obnovljivih izvora neko na kraju mora da plati, a to je krajnji korisnik.
U Nemačkoj je, na primer, godišnja subvencija na nivou od oko 24 milijarde evra.
Strategija energetike predviđa da Srbija do 2025. ima više od četiri teravat sati iz obnovljivih izvora energije, dok Akcioni plan do 2020. predviđa dva teravata sata.
Cirkularna ekonomija podrazumeva reciklažu i vraćanje u upotrebu svih materijala iz otpada u privredu i u energetske svrhe.
Predsednik kompanije Miteco Miodrag Mitrović je rekao da je kružna privreda bolji izraz koji objašnjava to šta je cirkularna ekonomija.
Profesor nemačkog instituta "Wuppertal Institute for Climate, Environment and Energy" Henning Vilts je naglasio da je ta tema izuzetno značajna na evropskoj agendi.
"Pristup jeftinim materijala biće ključna za budućnost. Otpad nije opasnost za čovečanstvo već resurs koji treba da iskoristimo", rekao je on.
Kako kaže, cirkularna ekonomija će biti jedina konkurentna na globalnim nivou.
Predsednik Saveta Agencije za energetiku Srbije Ljubo Maćić je rekao da je za Srbiju najveća šansa u povećanju energetske efikasnosti.
On je podsetio da je obaveza Srbije da poveća učešće obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji na 27 odsto do 2020. Srbija je sada na nivou od 24 odsto.
Izvršni direktor Asocijacije za upravljanje čvrstim otpadom Goran Vujić je rekao da je otpad jedan od ključnih delova cirkularne ekonomije.
"Imamo dovoljno otpada u Srbiji i mogli bi da se i u tome priključimo evropskim zemljama", naglaso je Vujić.
Ostavi komentar