Tekst objavljen: 25.05.2015 12:35        


BEOGRAD, 10. maja (Tanjug) - Energetske kompanije širom sveta, zbog naglog pada cena nafte i ekoloških problema, odustaju od proizvodnje nafte i gasa iz škriljaca, čime su se raspršile nade da će ti energenti moći da zamene ruske energente. Mnogi naftni giganti počeli da se povlače iz posla sa škriljcima zbog pada cena sirove nafte, piše list ĆkWhĆ i navodi da su na primer kompanije ĆŠevronĆ, ĆEk

Energetski giganti beže od škriljaca

BEOGRAD, 10. maja (Tanjug) - Energetske kompanije širom sveta, zbog naglog pada cena nafte i ekoloških problema, odustaju od proizvodnje nafte i gasa iz škriljaca, čime su se raspršile nade da će ti energenti moći da zamene ruske energente.
Mnogi naftni giganti počeli da se povlače iz posla sa škriljcima zbog pada cena sirove nafte, piše list ĆkWhĆ i navodi da su na primer kompanije ĆŠevronĆ, ĆEkson mobilĆ i ĆRojal Dač šelĆ prekinuli skoro sve poslove vezane za dobijanje nafte i gasa iz škriljaca u Evropi, Rusiji i Kini.
Razlozi su pad cena nafte na nivo koji ne pokriva troškove proizvodnje nafte i gasa iz škriljaca, ali i sankcije nametnute Rusiji, zatim zabrana te vrste proizvodnje energenata u Francuskoj i Nemačkoj, kao i razočaravajući rezultati istraživanja u Poljskoj i Rumuniji.
U Evropi je, zbog pada cene nafe koje se odražava i na pad cena gasa, splasnuo i entuzijazam dobijanja gasa iz škriljaca.
U Poljskoj, koja ima najveće zalihe škriljaca na Starom kontinentu, prema prognozi stručnjaka, mora da se sačeka najmanje šest godina da bi opet postala rentabilna ta proizvodnja.
Velike zapadne kompanije, američki ĆEksonĆ i ĆKonokoĆ, zatim italijanski ĆEniĆ i francuski ĆTotalĆ, nisu bili zadovoljni rezultatima probnih bušotina za dobijanje gasa iz škriljaca u Poljskoj.
Na drugoj strani, Madjarska želi da postane jedna od malobrojnih evropskih zemalja koje će početi eksploataciju obimnih nekonvencionalnih ležišta gasa.
gasa u škriljcima procenjuju se na oko 1.500 milijardi kubnih metara gasa, što bi ovoj zemlji bilo dovoljno za više od 120 godina sadašnjeg nivoa potrošnje Ćplavog energentaĆ.
ĆŠevronĆ je u februaru odustao od proizvodnje gasa iz škriljaca u Rumuniji, jer istraživanja nisu dala očekivane rezultate i pored velikih ulaganja.
Izvesno je da tek vraćanje cena nafte na ekonomski rentabilan nivo može donekle da obnovi interesovanje kompanija za ove poslove, ali se to svakako neće brzo dogoditi.
I ranije je bilo krupnih ekoloških primedbi u vezi sa eksploatacijom škriljaca, ali je, kako se ističe, odnedavno pad cena nafte uneo nove nepogodnosti koje su uticale da mnoge gigantske petrolejske kompanije počinju da beže od škriljaca i oni se više ne preporučuju kao spasonosno rešenje i zamena za ruski gas.
Pad cena nafte na svetskim berzama inicirali su američki potezi na naftnom tržištu - ne bi li se, iz već poznatih razloga, oslabila ruska ekonomija, medjutim, malo je čudno kako je taj plan izveden kada, prema poslednjim sagledavanjima, ispada da SAD na taj način poveliku štetu prave i svojim kompanijama, koje su poslednjih godina imale Ćškriljačni bumĆ, a koji bi ove godine mogao da doživi svoj kraj, navodi taj list.
MeĆunarodna agencija za energiju (IEA) smatra da će niske cene nafte ove godine smanjiti investicije u proizvodnju ovog energenta iz škriljaca u SAD za deset odsto.
Prema podacima te agencije, za 98 odsto američkih izvora nafte iz škriljaca granica isplative proizvodnje je pri ceni barela nafte od 80 dolara, a niža cena nafte od navedene ima negativne posledice po investicije u škriljce.
Barel nafte je, podseća se, pao osetno ispod te cene i zato se očekuje se da američka proizvodnja nafte iz škriljaca ove godine zabeleži najmanju stopu rasta u poslednje četiri godine.
U Evropi, prema najnovijoj studiji nemačke konsalting firme ĆNju enerdĆži vačĆ, finansijski i ekološki troškovi vezani za proizvodnu nafte i gasa iz škriljaca sprečavaju, barem u narednih deset godina , ostvarenje bilo kakvog profita od prodaje tako dobijenih energenata, a uz to se ukazuje i na štete I troškove tih metoda po životnu sredinu.
Proces hidrauličnog lomljenja stena (frakinga) mogao bi da zagadi pijaću vodu u Evropi i izazove ozbiljne ekološke štete, navodi se u studiji i dodaje da postoje velike razlike izmedju uslova za proizvodnju gasa iz škriljaca u Nemačkoj i SAD, kao što je gustina naseljenosti, pa su rizici i troškovi osetno veći.
List ističe da, sudeći po navedenim činjenicama, nedavni predlozi potpredsednika SAD Džozefa Bajdena premijeru Aleksandru Vučiću o tome da Srbija koristi američki gas dobijen iz škriljaca kao zamenu za ĆJužni tokĆ - veoma brzo su pali u vodu.
Isto bi, kako se navodi, moglo da se kaže i za nedavno zalaganje britanskog ministra energetike Majkla Felona da umesto ruskog gasa što pre počnu da se koriste lokalna ležišta škriljaca u Evropi, jer sada je jasno da ni od toga nema ništa.
U medjuvremenu zemlje centralnog i istočnog dela EU, kao i zemlje zapadnog Balkana, još nemaju nikakvo konkretno i adekvatno rešenje kako će i otkuda dobijati gas, kada Rusija 2019. godine, kako ja najavila, zatvori slavine gasa preko Ukrajine.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana