BEOGRAD, 19. decembra (Tanjug) - Kompanija Elektromreža Srbije (EMS) doniraće pet miliona dinara Budžetskom fondu za lecenje u inostranstvu, a to je predviđeno ugovorom o donaciji koji su danas, u prostorijama EMS-a, potpisali ministar zdravlja Zlatibor Loncar i generalni direktor EMS Nikola Petrović, u prisustvu premijera Aleksandra Vučića.
Generalni direktor EMS-a Nikola Petrović istakao je, nakon potpisivanja, da EMS nekoliko godina posluje uspešno i sa dobitkom, te da dobri finansijski rezultati omogućavaju sprovođenje akcije, poput današnje.
"Za razliku od mnogih, mi se ne bavimo sponzorisanjem fudbalskim ili košarkaških klubova, već novac dajemo onima kojima je potreban, deci kojima je potrebno lečenje", rekao je Petrović.
On je rekao da ta kompanija donacijom pruža dobar primer i ostalima, kada je reč o društvenim i humanitarnim aktivnostima.
Petrović je naveo i da je ovo druga godina za redom da EMS donira novac Fondu za lečenje dece u inostranstvu i dodao da se nada da će motivisati i druga preduzeća da pruže podršku onima kojima je neophodna.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar zahvalio se zaposlenima u EMS-u što su donacijom prepoznali da pomažu onima kojima je najpotrebnije, a to su obolela deca.
On je istakao da je za dve godine, koliko Fond postoji, 45 dece otišlo na lečenje u inostranstvo, a da je najviše njih i izlečeno.
Dodao je da su u inostranstvo poslati uzorci 89 dece, kojoj dijagnoza nije mogla da bude postavljena u Srbiji, a koji sada imaju postavljenu dijagnozu, kao i da su strani stručnjaci izvršili 20 operisacija ili tretmana u Srbiji.
"Ponosan sam što nema zamerki na rad Fonda i nastavićemo da radimo", rekao je Lončar i apelovao na sve kojima je potrebno da se obrate Fondu.
Prilikom dodeljivanja sredstava iz Fonda prioritet imaju deca i i mladi, koje nije moguće lečiti u Srbiji, a sredstva se mogu dodeliti i za ustanovljavanje dijagnoze kod dece uzrasta do 18 godina, slanjem na dijagnostiku uzoraka ili pacijenta, ako u Srbiji nije moguće ustanoviti dijagnozu.
Mnistarstvo zdravlja osnovalo je Budžetski fond kako bi obezbedilo dodatna sredstva za lečenje oboljenja, stanja ili povreda i lečenje obolelih od određenih vrsta retkih bolesti koje su izlečive, a koje se ne mogu uspešno lečiti u Srbiji i za koje RFZO ne može da obezbedi dovoljno sredstava.
Najčešća oboljenja zbog kojih je odobravano lečenje u inostranim centrima uključivala su cerebralnu paralizu, teška oboljenja krvnih sudova mozga, hemato-onkološka oboljenja, bolesti lokomotornog sistema i stečena oboljenja očiju, mahom kod prevremeno rođene dece.
Ostavi komentar