Tekst objavljen: 23.03.2018 12:02        


Iako je po propisima pečat otišao u istoriju, a elektronska faktura je važeći dokument bez pečata i potpisa, preduzetnici u Srbiji u praksi suočavaju sa problemom da im kupci ne prihvataju ovakve račune. Obrazloženje je, kako kažu neki od preduzetnika i knjigovođa sa kojima je "Blic" razgovarao, da za neke inspektore Poreske uprave to i dalje nije validan dokument, naročito ako je u pitanju veći iznos na fakturi.

Elektronske fakture ne poštuju svi državni inspektori

- Poslao sam račun mejlom, međutim iz knjigovodstva firme koja se bavi trgovinom rečeno mi je da moram da pošaljem papirnu fakturu sa pečatom i potpisom, jer, kako tvrde, inspektori Poreske uprave im to zahtevaju, i to posebno za veće iznose na računu. Ne razumem, težimo modernizaciji i ekonomičnosti u poslovanju, donosimo propise a onda ih uporno ne sprovodimo i to čine isti oni koji uredbu i donose - kaže Ivan Đ. iz Beograda.

Izjednačavanje elektornske sa papirnom fakturom bez pečata i potpisa

A šta piše u propisima? Zakon o e-poslovanju dozvoljava upotrebu elektronske fakture bez potpisa i pečata, dok Zakoni o računovodstvu i PDV-u nedvosmisleno dozvoljavaju korišćenje papirne fakture bez potpisa i pečata. Takođe, ministarstva finansija i trgovine izdala su Objašnjenje o elektronskim fakturama sa instrukcijom svim inspekcijskim organima kako da postupaju s tom vrstom dokumenta.

- Zakonski okvir za korišćenje faktura bez pečata postoji i to znači da bi protiv inspektora koji traži fakturu sa pečatom mogla da bude podneta prekršajna prijava - ukazuju za "Blic" u NALED-u.

Prijava inspektora ukoliko ne prihvate elektronsku fakturu

Naši sagovornici smatraju da je ipak reč o pojedinačnim slučajevima i zato je važno da država više radi na informisanju i edukaciji kako privrede tako i inspektora o regulativi, prednostima i značaju elektronskih faktura, smanjenju troškova i većoj efikasnosti administrativnih procedura koje omogućava elektronska komunikacija privatnog i javnog sektora.

- Privrednici bi ovakve slučajeve trebalo da prijavljuju i na raspolaganju im je portal Koordinacione komisije za inspekcijski nadzor (inspektor.gov.rs) jer će pomoći da komisija evidentira gde se i dalje dešava ovakva praksa kako bi mogla da bude ispravljena - ističu u NALED.

Brojna pitanja za Poresku upravu

Ovim povodom, "Blic" je prosledio nekoliko pitanja Poreskoj upravi - Da li je za Poresku upravu elektronska faktura bez pečata merodavna kao i klasična faktura sa pečatom? Zašto postoji takav stav/strah pojedinih inspektora koji zahtevaju papirne fakture sa pečatom? Da li možda postoji prelazni period dok se elektronske fakture bez pečata ne prihvate u potpunosti? Da li se zbog takvog stava da se zahtevaju papirne fakutre sa pečatom, zapravo koči neminovan proces digitalizacije u Srbiji? Šta će konkretno Poreska uprava preduzeti a da bi zaživelo i u praksi ono što je doneto na nivou propisa da pečat ne mora da se koristi a da elektronske fakture budu merodavna dokumenta za inspektore?

Usledio je odgovor: "Računovodstvena isprava, uključujući račun ili fakturu, predstavlja pisani dokument ili elektronski zapis o nastaloj poslovnoj promeni, koja obuhvata sve podatke potrebne za knjiženje u poslovnim knjigama tako da se iz računovodstvene isprave nedvosmisleno može saznati osnov, vrsta i sadržaj poslovne promene. Poreska uprava Republike Srbije postupa u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima i objašnjenjem Ministarstva finansija i Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija u vezi sa izdavanjem i knjiženjem računa (faktura) u papirnom i elektronskom obliku bez upotrebe pečata i potpisa, od 12. decembra 2017. godine, a kojim je izvršeno preciziranje u smislu da računovodstvene isprave, uključujući fakture, mogu biti potpisane elektronskim potpisom ili drugom identifikacionim oznakom. S tim u vezi, izjednačava se validnost fakture potpisane elektronskim potpisom, odnosno izdate u papirnoj formi".

Isti odgovor dobili smo i od ministarstva finansija, da fakture "mogu da budu potpisane elektronskim potpisom ili drugom identifikacionom oznakom".

Insistirali smo da dobijemo konkretan odgovor.Da li mogu znači - može i ne mora ili mora?

Opet smo kontaktirali i ministartvo finansija i Poresku upravu. Ovaj put nam se posrećilo i dobili smo konkretan odgovor.

- Elektronske fakture ne moraju da imaju pečat i potpis. Ova informacija je od velikog značaja za firme i knjigovođe, sledeći put kada im bilo ko bude, suprotno zakonu, tražio elektronsku fakturu s elektronskim potpisom, ili istu u papirnom obliku, s potpisom i pečatom.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
pečat i potpis pečati izdavanje faktura

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online