BERLIN, 19. februara (Tanjug) - Bankari iz Evropske centralne banke (ECB) bi želeli da Grčka uvede kontrolu kapitala radi sprečavanja odliva sredstava iz domaćih banaka, piše danas nemački list "Frankfurter alemajne cajtung", dok ECB negira bilo kakve zvanične pregovore ili predloge vezane za kontrolu kapitala. "Upravni savet ECB-a bi se osećao bolje kada bi postojala kontrola kapitala koja bi sprečila odliv sredstava iz banaka", izjavio j
BERLIN, 19. februara (Tanjug) - Bankari iz Evropske centralne banke (ECB) bi želeli da Grčka uvede kontrolu kapitala radi sprečavanja odliva sredstava iz domaćih banaka, piše danas nemački list "Frankfurter alemajne cajtung", dok ECB negira bilo kakve zvanične pregovore ili predloge vezane za kontrolu kapitala.
"Upravni savet ECB-a bi se osećao bolje kada bi postojala kontrola kapitala koja bi sprečila odliv sredstava iz banaka", izjavio je jedan neimenovani izvor iz centralne banke za nemački list, a prenosi agencija Frans pres.
Portparol ECB-a je, medjutim, negirao takve tvrdnje, rekavši da o tom pitanju nije bilo pregovora u Upravnom savetu centralne banke (sastavljenom od 19 guvernera centralnih banaka evrozone i još šest članova iz Izvršnog odbora ECB-a), koji se prethodne večeri sastao u Frankfurtu i koji je tom prilikom odobrio Grčkoj dvonedeljno produženje likvidnosti u iznosu od 68,3 milijarde evra (program ELA).
Prema pisanju nemačkog lista, bankari iz ECB-a su se nedavno zapitali zašto Grčka još nije uvela kontrolu kapitala, budući da je od decembra prošle godine sa računa poslovnih banaka povučeno preko 20 milijardi evra.
Režim kontrole kapitala, koji je dozvoljen prema evropskim propisima i koji je Kipar primenjivao početkom 2013. godine, omogućava vladama članica evrozone da ograniče podizanje novca i prekograničnih transakcija, kao i da stave izvesne restrikcije na poslovne operacije banaka.
Kako podseća francuska agencija, Grčka je danas formalno zatražila od Evropske unije produženje programa pomoći koji bi zvaničnoj Atini omogućio dodatno vreme za izradu novog finansijski nerestriktivnog programa reformi.
Ostavi komentar