U Srbiji već postoje i srpski elektronski novčanici kompanije Ipay, a od početka aprila i sistem instant plaćanje će ući u drugu fazu, pa će moći da se plaća preko aplikacije banke na mobilnom telefonu i u trgovinama 24 sata dnevno 365 dana godišnje, rečeno je na savetovanju e-trgovaca.
Elektronska trgovina beleži značajan rast u svetu, dok je našem regionu rast manji ali je Vlada Republike Srbije kroz niz mera podstiče ovakvo poslovanje, kaže Milan Dobrijević načelnik Odeljenja za razvoj Digitalne agende u Ministarstvu trgovine i dodaje kako je e-trgovina prepoznata kao motor preduzetništva i razvoja privrede.
Najveća barijera za e-trgovinu je nepoverenje građana, pa se sprovode kampanje kao bi se poverenje ojačalo, rekao je Dobrijević i dodao da je želja da se ide "u smeru da se više koriste kreditne i debitne kartice, kao i elektronski novčanici koji su propisima Srbije omogućeni i funkcionišu".
Kao primer naveo je domaćeg provajdera elektronskog novčanika Ipay koji ima malo korisnika ali je pandan Alipayu ili Paypalu.
U Srbiji se i dalje najviše plaća pouzećem, a Dobrijević kaže da su propisi takvi da je sigurnost garantovana i prilikom elektronskog plaćanja, da ostaju tragovi što omogućava i obeštećenje ako su roba ili usluga loši, ali da i potrošači uvek treba da obrate pažnju sa kakvog sajta kupuju, "a onda mogu da kupuju jednako bezbedno kao u prodavnici".
Prenos novca pri elektronskoj trgovini u 10 sekundi i to 24 sata dnevno svakog dana u godini - instant pejment uveden je u Srbiju oktobra prošle godine a od aprila biće omogućeno ovakvo plaćanje i kod samih etrgovaca, kaže Ivan Stijović, menadžer prodaje PTM-a.
On kaže da će banke morati da obezbede svojim korisnicima da vrše instant plaćanja kod trgovca na prodajnom mestu, a sa druge strane da obezbede svojim trgovcima prihvat instant plaćanja na tim prodajnim mestima.
Korisnici će moći da plaćaju kroz aplikaciju svoje banke na mobilnom telefonu na prodajnom mestu sajtu, a to će trgovci moći da prihvate - objašnjava Stijović.
Na 4. savetovanju koji je 7. marta u Beogradu organizovao Etrustmark - nacionalni sertifikat za elektronsku trgovinu teme su bile i bezbednost e-trgovina, rekao je organizator Nebojša Đurić, a o značaju koji za trgovce pri trgovini ima "kastimar ekspirijens" jer fokus uvek mora biti na krajnjem korisniku i kad je on sretan benefit ima i trgovac, govorio je Emil Mazan iz Oracla.
Ostavi komentar