UŽICE, 13. marta (Tanug) - Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je izjavio danas da dug poljoprivrednika po osnovu penzijskog, invalidskog i zdravstvenog osiguranja iznosi 185 milijardi dinara, da će deo biti otpisan, kao i da će biti refomisan sistem PIO osiguranja u poljoprivredi. "To su zvanični podaci Poreske uprave", rekao je Nedimović novinarima posle razgovora sa poljoprivrednicima u Užicu.
On je naveo da oko 30 milijardi dinara tog duga otpada na "zdravstveno osiguranje, a ostalo je PIO osiguranje, što glavnica, što kamata".
Kako kaže, to su ozbiljne stvari i cifre i o tome će se u narednom peridu raditi sa Ministarstvo finansija kako bi se rešio problem.
"Spelulisalo se dosta ranije, a i pre dvadesetak dana, sa prinudnom naplatom i oduzimanjem oranica. To uopšte nije tačno. To su bile prinudne naplate po osnovu PDV-a, ali to je druga stvar", rekao je Nedimović.
On je dodao da će biti reformisan sistem penzijskog i invalidskog osiguranja u poljoprivredi.
On je tokom razgovora sa poljoprivrednicima primetio da su poljoprivredne penzije veoma male, pošto je njihov prosek oko 10.500 ili 11.000 dinara.
"Zajedno sa Ministarstvom finansija radimo na tome da se otpišemo dugove koji postoje za doprinose za zdravstveno osiguranje. Jer, neko ko nije imao pravo da se leči zato što nije platio - kako da mu naplatim kada nije ni imao pravo da se leči", kaže Nedimović.
Kada je reč o doprinosima za PIO, oko 40 odsto su glavnice, a 60 odsto su kamate.
"Nama je ideja i predlog Ministarstva poljoprivrede će biti da se otpišu kamate. A za glavnicu, ko bude želeo da uveže svoj staž, da mu se na duži vremsnski period to omogući. Mi tu moramo da vodimo ozbiljne pregovore sa Ministarstvom finansija", istakao je ministar poljoprivrede.
Prema njegovim rečima, paralelno sa tim je ideja da Ministarstvo poljoprivrede predloži izmene Zakona o PIO koji se odnosi na poljoprivredu.
"Da spram ekonomske vrednosti koju neko proizvede na svom gazdinstvu ima pravo da bira nekoliko grupa kako će plaćati svoj doprinos i da ne bude obavezno svima već da utvrdimo neki limit", rekao je Nedimović.
On je naveo i da su zakoni od pre desetak godina predviđali da se isto plaća za doprinose PIO, bez obzira da li neko ima hektar ili 100 hektara zemlje i ocenio da je to nelogično.
"Ali, uvrnutija situacija je da ako neko plaća 15 godina doprinose za PIO ima istu penziju, kao i onaj koji plaća 40 godina doprinose. Ne znam da je to negde postojalo, samo kod nas", rekao je Nedimović.
On je poručio da Ministarstvo poljoprivrede hoće da transformiše taj sistem i da će se truditi da reši postojeći problem.
Ostavi komentar