BEOGRAD, 19. februara (Tanjug) - Ministarstvo zdravlja Srbije želi jasan dijalog sa farmaceutskim kućama, ali ta saradnja mora da se odvija u interesu države i pacijenata, rekao je Državni sekretar u ministarstvu zdravlja Berislav Vekić. "Spremni smo na saradnju u interesu države, štednje i svakog pacijenta koji će dobiti adekvatnu terapiju", rekao je Vekić na konferenciji "Farmacija: Izazovi i perspektive 2015." u organizaciji NIN Fokusa
BEOGRAD, 19. februara (Tanjug) - Ministarstvo zdravlja Srbije želi jasan dijalog sa farmaceutskim kućama, ali ta saradnja mora da se odvija u interesu države i pacijenata, rekao je Državni sekretar u ministarstvu zdravlja Berislav Vekić.
"Spremni smo na saradnju u interesu države, štednje i svakog pacijenta koji će dobiti adekvatnu terapiju", rekao je Vekić na konferenciji "Farmacija: Izazovi i perspektive 2015." u organizaciji NIN Fokusa i partnerstvo Hemofarma i Tanjuga.
On je rekao da država sama bez dijaloga ne može ništa da uradi, ali da treba naći relevantne sagovornike, navodeći da su interesi u farmaceutskoj industriji jaki, a žalbe na ekonomsku predvidivost velike.
"Ne možemo nikome ništa obećati, sportski možemo da kažemo da je utakmica otvorena," rekao je Vekić i poručio da Srbija kao zemlja koja se suočava sa velikom ekonomskom krizom mora voditi računa o svakom dinaru.
Drzava i farmaceutske kompanije su kaže na istom zadatku, u cilju boljitka zdravstva, jer je to obostrani interes. Istakao je da ministarstvo zdravlja ne beži od problema i njihovog rešavanja, navodeći da su mnogi problemi godinama i decenijama gurani pod tepih.
Direktorka korporativnih poslova i komunikacije Hemofarma Sanda Savić istakla je važnost farmaceutske industrije kao privredne grane, navodeći da "nažalost" nije tako u Srbiji navodeći da je proizvodnja lekova u svetu strateška stvar, poput proizvodnje hrane i energije.
Ona je rekla da ta kompanija i farmaceutska industrija uopšte deli iste muke i probleme i da se suočavaju sa istim izazovima, navodeći da probleme treba rešavati dijalogom u opštem interesu.
"Dobra komunikacija je suština svakog dobrog odnosa", poručila je Savić, ističući da su problemi sa kojima se suočava farmaceutska industrija pre svega ekonomska predvidivost i pravna sigurnost, nedostatak odredjenih zakonskih regulativa, porast administracije i transparentnost u donošenju odluka.
Dodala je da su svoje probleme izneli ministarstvu zdravlja, ali da većinu odgovora nisu uspeli da dobiju, navodeći da se pojedine dozvole čekaju godinu i po dana, dok je u Evropi za to potrebno 90 dana.
Ističući dobru saradnju sa ministarstvom zdravlja, Savić je navela da je ta kompanija reagovala u kritičnim situacijama kao što je bilo u slučaju poplava i ona je navela da je Hemofarm domaći proizvodjač lekova, ali da je reč o stranoj investiciji. Navela je da se država bori da privuče nove strane investitore, ali da bi trebalo da obrati pažnju na one koji već posluju u Srbiji.
Savić je navela primer da je Hemofarm stalno otvara nove proizvodne pogone u Srbiji i da planira investicije od 22 miliona evra.
Specijalista kliničke farmakologije Milica Bajčetić osvrnula se na uvodjenje pravilnika o kriterijumima za stavljanje lekova na listu i njihovo skidanje sa liste kao i dopunu, navodeći da postoji velika razlika u cenama generičkih lekova koji su jeftiniji i inovativnih, koji mogu da produže život pacijentu. Ona je navela da je taj pravilnik omogućio uštedu od 50 miliona evra, koja bi mogla da se usmere na inovativne lekove.
"Primena pojedinih članova pravilnika omogućiće oslobadjanje značajnih sredstava tokom 2015. i narednih godina, koja su nam potrebna", rekla je Bajčetić.
Direktorka Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak Vera Stoiljković rekla je da bi država trebalo da obezbedi plan za rad sa institucijama koje trenutno pokušavaju da zadrže stručnjake i istovremeno privuče mlade naučnike. U Institutu, kako je kazala, moraju da rade ljudi sa iskustvom u proizvodnji vakcina, kako bi njihov kvalitet bio odgovarajući. Ona je rekla da država daje podršku tom institutu, ali treba naći način da ta podrška bude vidljiva.
Država u Torlaku ima stub na koji može da se osloni, rekla je ona ističući da je bilo pokušaja da se uspostavi strateško partnerstvo, ali da svaki razgovor u tom pravcu mora da vodi ka boljitku.
Državni sekretar Vekić rekao je da država razmišlja o strateškom partnerstvu za Torlak, jer je to jedini način za prevazilaženje problema.
Ostavi komentar