Trenutni pad američke nacionalne valute prema gotovo svim ostalim najtrgovanijim valutama na svetu, prema oceni analitičara Admiral Marketsa, samo je zatišje pred buru, s obzirom na to da oni predviđaju novi talas jačanja američkog dolara.
Sadašnji pad dolara, koji traje već drugu nedelju zaredom, nastao je uglavnom zato što je većina investitora i analitičara bila uverena da će američka centralna banka u maju početi da podiže kamatne stope, što Fed, ipak, nije uradio zbog opstajanja niske stope inflacije i usporavanja globalne ekonomije.
Sada deo investitora smatra da će do podizanja doći tek u 2016. godini, što znači da će krediti još neko vreme biti jako jeftini, a to će idalje doprinositi povećanoj potrošnji i investicijama.
Takva situacija je dobra za cene deonica i vrednost ostale imovine, pa se upravo zbog toga poslednjih nedelja velika količina novca ulaže u deonice i plemenite metale što im naglo diže cenu, smatraju analitičari, a prenosi Poslovni dnevnik.
To, međutim, neće dugo da potraje i američki dolar neće dugo da slabi. Ekonomska situacija u SAD-u je osetno bolja nego u ostalim razvijenim ekonomijama, pa će američka centralna banka gotovo sigurno prva da pokrene ciklus zatezanja monetarne politike. Pri tome, od nekih centralnih banaka, kao što je evropska, čak se očekuje i dodatno popuštanje, kažu analitičari.
Takva situacija će vrlo verovatno da dovede do novog talasa jačanja američkog dolara u odnosu na evro i ostale valute, ali i do pada cene zlata.
Jedino će cena nafte, najverovatnije, nastaviti da raste na osnovu pada proizvodnje u 2016. godini, kako to očekuju i Ministarstvo energetike SAD-a i organizacija zemalja izvoznica nafte, OPEK.
Podsećanja radi, cena američke "lake" nafte (WTI) od početka meseca je porasla 11 odsto i sada se prvi put od jula nalazi na nivou iznad 50 doalra po barelu, dok je cena zlata u istom periodu porasla 4,5 odsto, a vrednost najtrgovanijih američkih i evropskih indeksa je porasla približno šest odsto.
Istovremeno, u poslednje dve sedmice američki dolar je oslabio u odnosu na kanadski dolar za četiri odsto, prema australjskom dolaru za šest, a prema novozelandskom dolaru za osam odsto. Slabljenje u odnosu na evropske valute, evro, švajcarski franak i britansku funtu, pad je bio osetno manji i iznosio je približno jedan odsto.
Ostavi komentar