KOPAONIK, 7. marta (Tanjug) - Srbija mora da ostavi iza sebe populističku ekonomsku politiku i njene glavne pokretače - penzije i plate, istakao je danas selektor Kopaonik biznis foruma, profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Đuričin.
Đuričin je, u izlaganju na "Srpskom Davosu", rekao da se mora prekinuti ekspanzija kredita, naročito keš kredita prema stanovništvu, kao i davanje garancija za preduzeća po principu "suvise su politički važni da bi se dozvolila njihova propast".
Kao jedan od mogućih pokretača populističke politike Đuričin je naveo uključenot Narodne banke na otvorenom tržištu, ali je dodao da su u dve godine u tom smislu postignuti senzaiconlni rezultati.
Đuričin je kao najveći rezultat do sada istakao fiskalnu ravotežu, koja je sve snažnija, ali je dodao da ima dosta ranjivosti u sistemu, poput nezaposlenosti mladih i druge.
On je naveo da je potrebno unapređenje konkurentnosti umesto selektivne liberaliuzacije, reforme u obrazovnom sistemu, nauci i sistemu zdravstvene zaštite, kao i razvoj monetarne i bfiskalne politike neutralne prema dohotku.
"Centar svih pitanja je restrukturiranje državnog sektora i uvođenje korporativnog upravljanja u preduzeća", podvukao je Đuričin.
On je kazao da će budući svet biti multipolaran u smislu politike i multikonceptualan u smislu politike vođenja ekonomije.
"U novim realnostima ultimativni cilj svake privrede biće rast, koji mora biti održiv i inkluzivan, prema ljudima i prirodi", podvukao je Đuričin.
On je naglasio da bismo to postigli neophodno je da se oslobodimo predrasuda prošlosti.
Srbija je, prema njegovim rečima, bila u prethodnom periodu "na pogrešnoj stani istorije" i u tom smislu mora ući u komplementarnost sa drugim sistemima i sistemima kojima teži.
Govoreći o prošlosti, Đuričin je rekao da je Srbija početkom devedesetih upala u "zamku srednjeg nivoa ravzijenosti", nakon nje, 2014. "zamku tranzicionizma".
"Od 2001. do 2014. imali smo pogrešne makroekonomske ciljeve u razvoju ekonomije, a jedan od njih je bio razvoj tržišta kapitala", rekao je Đuričin.
Privatizacije je, po njegovom mišljenju, bila kontradiktorna - privatizovana su najbolja preduzeća, ona koja su trebala da budu još nisu, dok su pojedina u procesu restrukturiranja već 20 godina.
Đuričin je naveo i da je od 2014. godine prisutna dominacija politokratije nad ekonomskim mentalitetom u vođenju javnog sektora.
"Novi rast mora da obezebdi i pametnu industrijalizaciju, mora da definiše prioritetne sektore i mora da se drži čvrstog budžetskog ograničenja, da definiše stabilizatore u monetarnoj i fiskalnoj sferi", rekao je Đurčin.
"Nulti korak je završetak tranzicije restrukturiranjem preduzeća u tom procesu", podvukao je on.
Navodeći da je Srbija na putu EU, Đuričin je rekao da veruje u taj put i da se Zapadni Balkan mora integrisati u Uniju.
Đuričin je poručio da moramo biti svesni da dobra ekonomija ne može biti razdvojena od dobre politike, a da je posao ekonomista da modernizuju politiku i daju dobre primere i modele političarima.
Zadatak političara je, dodao je da razumeju trendove razvoja i predložene modele i ne sabotiraju ih, ako žele "da sve strane igraju fer".
"To je ideja ovog skupa da se entuzijasti koji žele da pomogu zemlji skupe i pomognu njenom oporavku i prosperitetu", zaključio je Đuričin.
Ostavi komentar