BEOGRAD, 6. decembra (Tanjug) - Potpredsednik pokrajinskog sekretarijata za privredu Ivan Đoković izjavio je večeras da Srbija prvi put u dužem vremenskom periodu ima izvestan i predvidiv budžet i budžetski deficit.
On je na Drugoj konvenciji Senata privrede Srbije rekao da je u ukupnom budžetu Srbije utvrđen Ustavom predviđen nivo sredstava za budžet Vojvodine od 7,3 odsto.
Prema njegovim rečima, u budžetu pokrajine su predviđena značajna sredstva za "Sremski koridor" koji prolazi kroz Frušku goru i niz značajnih kapitalnih projekata koji treba da podstaknu bolje povezivanje Vojvodine sa regionom.
Đoković je naveo i da je pokrajinski sekretarijat za turizam kroz ovakve sastanke sa privredom koncipirao set mera za internacionalizaciju vojvođanske privrede, za kreativne industrije, kao i za IT domen i ostalo.
Veliki potencijal, kako je dodao, Vojvodina je prepoznala i u udruživanju putem klastera i inkubatora, kako bi se podigao nivo menadžerskih mogućnosti i kapaciteta, posebno kod malih i mikro preduzeća.
Direktor sektora za razvoj Privredne komore Srbije (PKS) Aleksandar Kemeviš rekao je da je Srbija stvorila preduslove za održiv privredni razvoj i rast zasnovan na investicijama i izvozu.
On je dodao da je poslovno okruženje u Srbiji znatno napredovalo, precizirajući da su troškovi poslovanja niski, a poreska politika je konkurentnija u odnosu na okruženje.
Ukazujući na rezultate ostvarene sprovođenjem ekonomskih reformi u poslednje dve godine, Kemeviš je konstatovao da je trend pozitivnih pokazatelja nastavljen i u 2016.
"Rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 2,7 odsto koji do kraja godine može dostići i 2,8 odsto to potvrđuje", kazao je on.
Podsetio je da je smanjen deficit platnog bilansa zahvaljujući većem rastu izvoza, da će značajno smanjen budžetsku deficit i da se udeo javnog duga u BDP-u stabilizuje.
On je pozvao investitore da prepoznaju potencijale koje Srbija pruža i da ulažu u srpsku privredu.
Osnovni zadatak Senata privrede Srbije koji je osnovan 2014. je da okupi poslovne ljude, pre svega predstavnike malih i srednjih preduzeća, vlasnike porodičnih firmi koji u svojim razvojnim programima teže povezivanju sa međunarodnim tržištem, odnosno izvozu i kooperaciji sa Evropom.
Među ciljevima su i unapređenje privrednog i investicionog ambijenta u Srbiji, podsticanje i produbljivanje saradnje između obrazovnih ustanova i privrede.
Čanovi Senata se zalažu i za što značajnije otvaranje privrede Srbije prema međunarodnom tržištu, a posebno prema Austriji i Nemačkoj, odnosno EU kroz stvaranje poslovnih prilika za srpska preduzeća na tim tržištima.
Ostavi komentar