Građani Srbije plaćaju dozvoljeni minus skoro četiri puta više nego što on košta u EU. I to će biti tako sve dok imamo inflaciju blizu dvocifrenoj, ali i visok nivo nenaplativih kredita.
Prema podacima centralne banke, prosečna godišnja kamatna stopa za korišćenje dozvoljenog minusa u julu iznosila je 35,43 odsto. U Evropskoj uniji prosek je 7,92 odsto.
Zoran Grubišić, profesor Beogradske bankarske akademije, kaže da je građanima uvek potreban novac do koga mogu da dođu lako i koji je dostupan, a to je dozvoljeni minus. - Banke za ovu pozajmicu ne traže čvrste instrumente obezbeđenja, ne daje se hipoteka, i zato je ovo najmasovniji način kreditiranja uprkos ceni. Dok god je visoka referentna kamatna stopa, ali i mali stepen dinarizacije, imaćemo ovu cenu minusa - kaže Grubišić. |
I u Intezi kažu da visinu kamate određuju trošak izvora sredstava kao i činjenica da nije moguće predvideti u kom trenutku će klijent iskoristiti uslugu, pa je neophodno uvek imati likvidna sredstva na raspolaganju koja banka ne može da plasira u druge pozajmice.
- Ukoliko u narednom periodu bude nastavljeno smanjenje visine referentne kamatne stope, ali dođe i do urednijeg izmirenja obaveza klijenata prema bankama, moguće je da dođe i do smanjenja kamatne stope na ovu vrstu zaduženja - ukazuje Živojin Savić.
Uglavnom banke odobravaju pozajmice u visini jedne zarade, ali negde je moguće i dve. Međutim, podaci govore da od ukupno odobrenog prekoračenja u proseku koristi se nešto manje od polovine pozajmice - od 40 do 45 odsto.
Pojedine banke nude nižu kamatu za minus onima koji su zaposleni kod poslodavca sa kojim banka ima sklopljen ugovor o saradnji, kao i penzionerima koji su korisnici paketa računa.
I sto drzava Srbija cuti!!!Ajde experti resite problem ovih zelenasa a ne stalno da ih stitite!
Menjaju se ministri finansija, vlade se rekonstruisu, idemo u EU, a u stvarnosti niko nema hrabrosti da stane bankama na kraj. Ovo je legalna pljacka iza koje stoji nemoc drzave!