Tekst objavljen: 20.02.2017 9:01        


BEOGRAD, 20. februar (Tanjug) - Dva odeljenja srednje Trgovačke škole u Beogradu, sa ukupno 55 đaka, od danas kreću u trogodišnji program dualnog obrazovanja koji se realizuje u Maksi supermaketima. Ugovore su podelili ministar trgovine Rasim Ljajić, predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, potredsednica kompanije Delez Srbija Sanja Jevđenijević i zamenik ambasadora Austrije Sabina Krosenbruner.

Delez primio najviše Đaka na dualno obrazovanje

"Današnji događaj je najbolji odgovor svim protivnicima dulanog obrazovanja u Srbiji. Na prkatičnom primeru možemo da pokažmeo sve prednosti ovog sistema obrazovanja koji se uvodi u Srbiji. To je najbolja veza privrede i obrazovanja", rekao je Ljajić u Maksi supermarketu Alonso.

Kako kaže, to je uspešan model saradnje raznih sektora, akademske zajednice, nivoa vlasti i privrede na dobrobit mladima da lakše dođu do posla.

"Sektor trgovine daje podsticaj ovom procesu i ovo je najveći broj đaka koji jedna kompanija potpisuje sa nekom školom. Uglavnom je prosek pet do 15 ugovora sa jednom kompanijom, a ovde imamo ođednom 55 ugovora sa đacima", naglasio je Ljajić.

On je istakao da se sektor trgovine razvija brže od drugih vidova privrede, sa prosekom od osam odsto, da ima 14 odsto ukupno zaposlenih, kao i da doprinosi BDP-u Srbije 10 odsto.
Ljajić kaže da je to prosek i u zemljama EU.

"Danas je u vremenu kojem živimo lakše proizvesti neku robu nego je prodati. Potrebna je modernizacija ovom sektoru, a preduslov je stručna i kvalifikovana radna snaga, pošto se 70 odsto odluka o kupovini neke robe donosi na samom prodajnom mestu", rekao je ministar trgovine.

On je zahvalio Delez Srbiji ističući da je ta kompanija jedna od najvećih invnestitora u srpsku privredu, kao i na tome što daje doprinos dulanom obrazovanju.
Ljajić je dodao da Delez Srbija zapošljava 11.500 ljudi.

Čadež je rekla da će đaci posle obrazovanja u Delez Srbiji imati mnogo više znanja i moći da se opredele da li će raditi u nekoj kompaniji ili će sami otvoriti svoju trgovačku radnju.
On je podsetio je PKS prošle godine zajedno sa Austrijom potpisala protokol o saradnji na tom projektu koji već daje konkretan rezultat.

Čadež je zahvalio Delez Srbiji pošto je Delez među 10 najvećih svetskih trgovačkih lanaca.
On je naglasio da će đaci Trgovačke škole u Delez Srbiji moći da nauče da budu dobri trgovci.
Kompanija Delez Srbija, vlasnik Maxi supermarketa, obezbedila je za đake najbolje mentore u oblasti trgovine robe široke potrošnje, kao i mesečnu nadoknadu u iznosu od 5.000 dinara tokom trajanja nastave.

Tim povodom potpredsednica Deleza Jevđenijević je istakla da su snaga svake kompanije njeni uspešni zaposleni i da je opredeljenost te kompanije da kontinuirano ulaže u mlade kadrove i njihov profesionalni razvoj.

Kako kaže, svake godine svaki zaposleni provede tri dana učenje i obučavajući se na raznim radionicama i treninzima.

"Delez poseduje jedan od najrazvijenih sistema za edukaciju i obuku zaposlenih na tržištu u Srbiji. Kao društveno odgovorna kompanija spremni smo da domaćem obrazovnom sistemu stavimo na raspolaganje veliko iskustvo i znanje stečeno na međunarodnim tržištima. Posebnu brigu posvećujemo ulaganju u mlade i razvoju njihove karijere, veoma smo ponosni na činjenicu da u proseku godišnje oko 350 kolega napreduje u našoj kompaniji. To znači, da kod nas, svakog dana, barem jedan kolega ili koleginica napreduje", istakla je ona.

Jevđenijević je rekla da ta kompanija želi da ulaže u naš obrazovni sistem, da deli znanja koja je stekla na domaćem i inostranom tržištu.

Ona je dodala da na globalnom nivou Delez zapošljava 375.000 ljudi.
Učešće u projektu razvoja dualnog obrazovanja Delez Srbija ostvaruje uz podršku PKS i Privredne komore Austrije, "Advantage Austria", kao i Austrijske razvojne agencije (ADA), a u skladu sa nastavnim planom i programom koji je odobrilo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije.

Savetnica ministra prosvete Gabrijela Grujić je rekla da nema ništa lepše od ulaganja u obrazovanje i da će dulanim obrazovanje naša deca po prvi put učiti u realnom radnom okruženju.

"Da nakon formalnog školovanja mogu odmah da se zaposle u ovako moćnoj kompaniji kao što je Delez", rekla je Grujić.

Krosenbruner je rekla da Austrija, kao i druge evropske zemlje, pridaje veliki značaj obrazovanju mladih i da joj je drago što se sada Srbija, takođe, ulključuje u dualno obrazobvanje.
Ona je rekla da Srbiji nedostaje upravo to što ne koristi dovoljno potencijal mladih ljudi.

"Nezaposlenost mladih je prepreka za veći privredni razvoj zemlje", rekla je Krosenbruner dodajući da će Austrija nastaviti da podržava Srbiju u uvođenju dualnog obrazovanja.

Kako kaže 55 đaka ove škole imaće priliku da na radnom mestu uče od najboljih trgovaca - instruktora.
To je, za sada, najveći broj đaka koje je jedna kompanija u Srbiji primila na obuku u okviru dualnog obrazovanja.

Direktorka Trgovačke škole Zoranka Rebić je rekla da Delez prima najveći broj učenika na praktičnu nastavu, a najbolji će će nakon ovog programa moći da se zaposle.

"Našis učenici će imati bolje organizovanu prakatičnu nastavu nego do sada, naknadu će dobijati za to, imaće mogućnost da dobiju i radno mesto", dodala je Rebić.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana