Fjučersi kakaoa su se popeli iznad 12.000 dolara po toni na berzi u Njujorku, postižući novi rekord usred rastuće zabrinutosti zbog smanjene proizvodnje u Obali Slonovače, koja je najveći proizvođač
Najaktivniji ugovor porastao je čak 7,4 odsto na 12.636 dolara po toni, pošto su se ove sezone pojavili strahovi u vezi sa proizvodnjom u Obali Slonovače. Suvo vreme predstavlja najnoviju pretnju drveću. Oštar skok cena – njujorški rokovi dospeća su se ove godine utrostručili – takođe je istisnuo kompanije sa tržišta, a niža aktivnost je dodatno pogoršala kretanje cena.Trenutni suvi uslovi u zapadnoj Africi značiće manju proizvodnju u februaru i martu, napisao je analitičar kompanije ADM Investor Services Mark Bouman (Mark Bowman) u napomeni.
U zapadnoj Africi se ne prognoziraju padavine u narednih sedam do deset dana, a vetar Harmatan, koji donosi suvo i prašnjavo vreme iz pustinje Sahare mogao bi da pogorša stvari, ako vetrovi budu jaki, rekao je Bouman.
Očekuje se da će proizvodnja u Obali Slonovače, koja čini više od trećine globalne proizvodnje, dostići 1,9 miliona tona u sezoni 2024/25, prema prosečnoj proceni analitičara i trgovaca koju je sastavio Bloomberg. To se poredi sa vladinim prognozama od oko 2,1 do 2,2 miliona tona blizu početka sezone u oktobru. Loša žetva će zakomplikovati napore da se obnove zalihe koje se smanjuju nakon rekordnog deficita prošle sezone.
Zalihe u američkim berzanskim skladištima trenutno su na najnižem nivou u više od dve decenije. Niska likvidnost deviznog kursa, takođe, može doprineti prekomernim kretanjima cena, pri čemu ukupna otvorena kamata nastavlja da se kreće blizu najnižeg nivoa u više od jedne decenije.
Ostavi komentar