Nafta se oporavila na današnjem trgovanju u Aziji, zahvaljujući "lovcima" na niže cene, ali tržišta i dalje drhte od šoka zbog britanskog glasanja za izlazak iz Evropske unije prošle nedelje, koje je opteretilo tržišno raspoloženje.
Finansijska tržišta se još uvek oporavljaju od ishoda britanskog referenduma na kom je izglasan Bregzit, pošto investitori prodaju rizičniju imovinu i okreću se sigurnim ulozima usled globalne ekonomske neizvesnosti, prenosi agencija Frans pres.
Azijske berze su jutros nastavile da povećavaju gubitke, produživši novu veliku rasprodaju akcija u Evropi i Njujorku.
Američka "laka" nafta WTI, za isporuke u avgustu, ojačala je u današnjem trgovanju u Aziji za 64 centa (1,38 odsto) na 46,97 dolara, a severnomorska sirova nafta "brent", takođe za avgust, porasla je za 60 centi (1,27 odsto) na 47,76 dolara po barelu.
Cene oba tipa nafte su na jučerašnejm zatvaranju trgovanja zaključene u padu.
"Previranja na finansijskim tržištima, podstaknuta rezultatima referenduma u Ujedinjenom Kraljevstvu, vrše pritisak na cene nafte, koje će izgleda zabeležiti mesečni gubitak u junu", ocenjuje analitičar kompanije IG Markets iz Singapura, Bernard Ou.
"Nedostatak smernica kod vlasti Velike Britanije i izgledi za nastavak bitke za lidersku poziciju nagrizli su apetite investitora, i to će potrajati tokom nedelje", rekao je Ou za Frans pres.
Britanski premijer Dejvid Kameron dao je ostavku na tu funkciju u svetlu ishoda referenduma, tako da počinje utakmica za naslednika na poziciji lidera Konzervativne stranke koji će preuzeti mesto premijera.
Bivši gradonačelnik Londona Boris Džonson i ministarka unutrašnjih poslova Tereza Mej smatraju se favoritima u trci za novog lidera.
Kreatori politike u Evropi pokušavaju da smire situaciju na globalnim tržištima, ali analitičari kažu da neizvesnost ostaje.
"Pored ekonomskih razloga, nameće se i strah da bi Bregzit mogao da podstakne i druge zemlje EU da traže svoje referendume, uključujuci Holandiju, Francusku, Španiju i Grčku", ocenjuju stručnjaci DBS banke u tržišnom komentaru.
Kako dodaju, "to bi moglo da vrati strahovanja od raspada EU koja su pogodila tu regiju" pre nekoliko godina.
Jačanje američke valute, koja se smatra sigurnom investicijom u vremenima previranja, verovatno će i dalje gušiti tražnju za naftom, budući da će cene ove sirovine izražene u dolarima činiti "crno zlato" skupljim za kupce koji korste slabije novčane jedinice, naveo je Bernard Ou.
Ostavi komentar