Cene nafte su se danas neznatno "odlepile" sa 12-godišnjeg minuimuma u trgovanju u Aziji, ali su i dalje ispod nivoa od 30 dolara za barel, pošto je Iran najavio podsticanje proizvodnje nakon ukidanja zapadnih sankcija prema Teheranu, što pogoršava izglede ionako prezasićenog globalnog tržišta.
Američka "laka" nafta WTI za isporuku u februaru danas je poskupela 13 centi, ili 0,44 odsto, na 29,55 dolara za barel, neutrališući gubitke ostvarene u jutarnjem trgovanju, prenosi agencija AFP.
Sirova nafta "brent" za isporuke u martu trgovana je za 55 centi ili 1,93 odsto više, na nivou od 29,10 dolara. "Brent" se u ponedeljak survao ispod 28 dolara prvi put od novembra 2003. godine.
Jučerašnji sunovrat cena nafte došao je samo dan nakon što su Sjedinjene Države i Evropa ukinule ekonomske sankcije Iranu u zamenu za obudzavanje nuklearnih ambicija te zemlje, shodno sporazumu postignutom između Teherana i zapadnih sila.
Iran je odmah najavio velike posticaje proizvodnji nafte, a Nacionalna naftna kompanija je saopštila da je naložila povećanje proizvodnje za 500.000 barela dnevno. Iran trenutno proizvodi 2,8 miliona barela dnevno i izvozi nešto više od milion barela.
"Sa ponovnim ulaskom Irana...očekuje se dodatni pritisak u pogledu preobilne ponude", kaže šef azijsko-pacifičkog ogranka za naftu i gas kompanije "Ernst ||Jang", Sandživ Gupta.
"U svetlu aktuelnih poremećaja snabdevenosti tržišta, povećanje iranskog izvoza će ograničiti bilo kakav značajniji rast cena sirove nafte u bliskoj budućnosti", rekao je Gupta za AFP.
Ipak, analitičari kažu da će povratak iranske nafte na tržište biti postupan zbog određenih ograničenja.
"Pre nego što krene s većim obimom izvoza, Iran će morati da sklopi nove ugovore o prodaji nafte pored onih koji su već na snazi", navode iz kompanije "BMI riserč" u tržišnom komentaru.
Takođe dodaju da očekuju da će Evropa biti početna ciljna destinacija za iranski izvoz "crnog zlata", ali ističu da će Teheran "morati da ponudi izvesne stimulacije i da obezbedi dovoljnu transparentnost domaćeg bankarskog sektora kako bi ponovo namamio evropske kupce".
"Zato očekujemo postupan povratak iranske nafte, a ne da ona odmah preplavi tržište", navode iz "BMI riserča".
Iran se takođe može suočiti s poteškoćama, jer deo naftne infrastrukture te zemlje treba obnoviti i zameniti, a to može potrajati neko vreme kako bi se naftna polja dovela u fazu pune proizvodnje, navodi se u saopštenju.
Nafta WTI je od početka 2016. godine izgubila 20 odsto vrednosti, nakon pada od 30 procenata prošle godine. "Brent" je od početka godine pao 22 odsto, posle gotovo 35-procentnog pada koji je pretrpeo 2015, navodi AFP.
Ostavi komentar