LONDON, 10. februara (Tanjug) - Cena nafte od 50 dolara za barel omogućiće Rosnjeftu da realizuje deo investicionog programa, rekao je danas direktor kompanije Igor Sečin na Medjunarodnoj nedelji nafte (IP Week) u Londonu. "U interesima našeg poslovnog plana za 2015. godinu, uzeli smo cenu nafte od 50 dolara i ta cena omogućava realizaciju investicionog programa. Ako bude premašena to će biti usmereno na projekte koje smatramo neoph
LONDON, 10. februara (Tanjug) - Cena nafte od 50 dolara za barel omogućiće Rosnjeftu da realizuje deo investicionog programa, rekao je danas direktor kompanije Igor Sečin na Medjunarodnoj nedelji nafte (IP Week) u Londonu.
cenu nafte od 50 dolara i ta cena omogućava realizaciju investicionog programa. Ako bude premašena to će biti usmereno na projekte koje smatramo neophodnim", kazao je on.
Pri tome, "normalnom cenom" nafte on smatra 60 do 80 dolara za barel, preneo je Tas.
Rosnjeft je za ovu godinu planirao investicione programe na nivou prošlogodišnjih, naglasio je Sečin.
Investicije za 2014. godinu bile su planirane na nivou od 730 milijardi rubalja (9,8 milijardi rubalja), podsetio je Tas.
Prema Sečinu, proizvodnja nafte je takodje planirana na istom nivou kao 2014. godini.
"Prošle godine je proizvedeno 205 miliona barela nafte, ali je znatno povećana proizvodnja gasa, na 58 milijardi kubnih metara. To nam daje 251 milion tona u tečnom ekvivalentu. Otprilike takvu cifru ćemo zadržati i u 2015. godini", naglasio je šef Rosnjefta.
On je priznao da antiruske sankcije imaju uticaj na tekuće poslove kompanije. "Ali one utiču na sve, ne samo na nas. I na naše potrošače i proizvodjače tehničke opreme. Čini mi se da treba proanalizirati koga više pogadjaju sankcije", dodao je on.
Sečin je rekao da je Rusija spremna da udje u OPEK kao posmatrač.
"Spremni smo da saradjujemo i da udjemo kao posmatrači. Ali oni žele da nas da vide u sastavu OPEK, a mi ne možemo da udjemo u OPEK zbog osobenosti proizvodnje koja ja svojstvena ruskoj naftnoj industriji", kazao je on.
"Mi ne možemo da radimo tako kako radi OPK, naša naftna industrija je delimično privatizovana, postoje strani akcionari", objasnio je Sečin.
On je dodao i da su uslovi prozvodnje drugačiji od uslova u Africi ili na Bliskom istoku, jer ruske kompanije ne mogu tako brzo da regulišu povećanje ili smanjenje nivoa proizvodnje.
"OPEK trenutno nije jedinstvena struktura, postoji grupa zemalja koje sprovode sopstvenu politiku u okviru OPEK i primoravaju sve ostale učesnike da se slažu s njom, a ne podržavaju svi članovi OPEK odluke koje je donela sama organizacija", ukazao je šef Rosnjefta.
Istovremeno, smatra Sečin, "za dugoročnu saradnju naše sposobnosti možemo da koristimo efikasnije".
Ostavi komentar