"S obzirom na brojke poslednjih nekoliko godina, trebalo bi sva zvona za uzbunu da zvone u svim gradskim središtima i među političarima"
Hiljade radnji u Nemačkoj zauvek će zatvoriti svoja vrata usled rasta operativnih troškova i pada kupovne moći potrošača, samo ove godine njih 9.000, a bez uspešnih radnji gradska središta nemaju mnogo perspektive u budućnosti, upozorilo je u ponedeljak nemačko udruženje trgovaca u maloprodaji HDE.
Broj maloprodajnih radnji u najvećoj evropskoj ekonomiji već godinama je u padu, a tokom pandemije koronavirusa trend njihovog zatvaranja se ubrzao jer su potrošači kupovali putem interneta, prenosi Poslovni dnevnik.
Svake godine u razdoblju od 2020. do 2022. vrata je trajno zatvorilo 11.000 fizičkih radnji. U razdoblju od 2015. do 2019. na godišnjem nivou u proseku se zatvaralo otprilike 5.000 radnji. U HDE predviđaju da će se u 2023. zatvoriti još 9.000 prodavnica.
Kada se na stranu stave mikro prodavnice, širom Nemačke posluje 311.000 radnji, dok je poređenja radi u 2015. bilo njih 373.000, podaci su tog udruženja.
"S obzirom na brojke poslednjih nekoliko godina, trebalo bi da zvone sva zvona za uzbunu u svim gradskim središtima i među političarima. Bez uspešnih maloprodajnih radnji, gradska središta nemaju mnogo perspektive u budućnosti”, upozorio je predsednik HDE Aleksander fon Prin.
Dodao je da situacija s troškovima i kupovnom moći ponajviše utiče na manje specijalizovane maloprodajne radnje, poput modnih butika, prodavnica s obućom i pekara. Istovremeno, i mnogi veliki trgovački lanci smanjuju svoju mrežu radnji.
Sve veći broj praznih poslovnih prostora u mnogim mestima i gradskim središtima čini ih manje atraktivnim, a ugrožava i zdravlje preostalih preduzetnika, upozorio je Prin.
Kako bi usporili gašenje prodavnica, fon Prin navodi da bi "nebirokratski i brzi procesi odobravanja prenamene i menjanja zona morali da budud na vrhu liste prioriteta vlade".
"Umre li maloprodajni sektor, umire i grad", poručio je fon Prin.
Ostavi komentar