Vrednost virtuelne valute bitkoin obara sve rekorde. Prošlog vikenda dostigla je vrednost od 7.600 dolara, što od početka godine predstavlja rast od čak 750 odsto. U međuvremenu, cena ove kriptovalute blago je pala, pa je u petak bitkoin vredeo 6.800 dolara. Koliko ova virtuelna valuta na tržištu luduje pokazuje i podatak da je u četvrtak bitkoin uzleteo na čak 7.888 dolara.
Međutim, uprkos padu, neverovatno je da ova viruelna valuta na tržištu vredi skoro sedam puta više od jedne unce zlata, čija je vrednost iznosi oko 1.200 dolara.
Poznati svetski ekonomista Nurijel Rubini, koji je svojevremeno predvideo svetku ekonomsku krizu, pa je zbog toga poznatiji pod nadimkom Doktor Propast, upozorio je da je kriptovaluta bitkoin „izuzetno špekulativni mehur koji će na kraju eksplodirati”.
„Imamo gigantski špekulativni mehur koji se odnosi na bitkoin, koji niti je ozbiljan način plaćanja niti je dobra oaza investitorima za očuvanje vrednosti kapitala”, izjavio je američki ekonomista za „Biznis insajder”.
Kako objašnjava, „bitkoin se hrani samim sobom” i zato nema bilo kakvih osnova da cena te digitalne valute dostiže tako visok nivo.
„Štaviše, bitkoin koriste kriminalci za svoje poslove u ’sivoj zoni’. Verujem da će sve više država početi da proglašava trgovanje kriptovalutom nezakonitim kao što je to učinila Kina”, izjavio je Rubini, dodajući da će novi propisi biti usvojeni.U Srbiji se takođe trguje ovom viruelnom valutom, ali za to ne postoji zakonski okvir. U Narodnoj banci Srbije (NBS) ističu da još nije reč o značajnijoj pojavi na našem tržištu.
„U ovom trenutku naše zakonodavstvo ne uređuje pitanje virtuelnih valuta, a Narodna banka Srbije nema zakonska ovlašćenja da izdaje dozvole za trgovanje virtuelnim valutama, niti za postavljanje uređaja za kupovinu ili prodaju virtuelnih valuta”, kažu iz centralne banke i upozoravaju da se bitkoinom trguje na sopstvenu odgovornost.
Dodaju i to da će javnost biti blagovremeno obaveštena kada se proceni da postoji potreba za pravnim regulisanjem ove oblasti.
„Naravno, u slučaju eventualnog donošenja propisa kojim će se regulisati upotreba virtuelnih valuta, veličina tržišta neće biti jedini faktor koji će se uzeti u obzir, već svakako i bezbednost korisnika i njihova zaštita, kao i odgovornost onih koji omogućavaju njihovo korišćenje”, ističu u NBS.
Mlađen Merdović, jedan od osnivača i predsednik Srpske bitkoin asocijacije, kaže da primena bitkoina kroz plaćanje nije toliko rasprostranjena u Srbiji.
– Kod nas trgovina bitkoinom još uvek nije definisana kao finansijska transakcija i u mnogo čemu zaostajemo za Evropom i svetom. Samo nekoliko restorana u Beogradu prihvata plaćanje računa tom valutom. Kod nas je sve to krenulo još 2013. godine u jednom beogradskom restoranu ali svakako je neophodno još mnogo inicijative i rada da to zaživi masovnije. U Japanu, na primer, bitkoinom može da se obavi plaćanje na više od 260.000 mesta – zaključuje Merdović.
Ostavi komentar