Berza električne energije (SEEPEX) u čijem radu će u početku učestvovati 10 do 15 evropskih i kompanija iz regiona, počeće da radi do kraja novembra, najavio je danas izvršni direktor te berze-SEEPEX Miloš Mladenović.
Interes velikih evropskih kompanija, koje čak i ne posluju u Srbiji za berzu u Beogradu je veliki i ona je prepoznata kao nukelus budućeg regionalnog spot tržišta elektricne energije, rekao je Mladenović novinarima na konfereniji o tržištu električne energije u organizaciji slovenačkog portala Energetika.net.
"Pripreme su u punom jeku, tehnička testiranja su završena i sve ide po planu, a počeo je i prijem učesnika za trgovanje na berzi," kazao je Mladenović i dodao da se čeka usvajanje novog Zakona o PDV-u koji će omogućiti učesnicima iz inostrastvu da učestvuju na toj berzi.
Berza električne energije ili organizovano tržište struje je šlag na tortu na u procesu liberalizacije tržište električne energije u Srbiji, što će dodatno učvrstiti značaj i poziciju domaćeg elektroenergetskog tržišta, dodao je Mladenović.
On je ukazao da je prednost berze električne energije što ona daje referentnu, transparentnu cenu struje, što je dobro za investicioni okvir Srbije jer daje jasan signal budućim investitorima na koju cenu mogu da računaju u Srbiji.
Građani ne mogu da trguju na toj berzi, ali će imati indirektne benefite od osnivanja berze, jer će EPS kod koga se većina građana snabdeva strujom, moći više da zaradi i na efikasni način da unapredi svoje poslovanje i da ponudi bolju i konkurentniju cenu kupcima, ukazao je Mladenović.
On je istakao i da je prednost te berze što je za njeno funkcionisanje preneta i primenjena najbolja evropska praksa.
Kupci će, kako je rekao, imati veći izbor ponuđača što može doprineti nižim cenama struje.
On je podsetio da je u Srbiji tržište struje i sada potpuno liberalizovano, ali da je oko polovina potrošača - građana i malih kupaca odlučila da se snabdeva po regulisanim cenama, koje određuje Agencija za energetiku Republike Srbije (AERS), jer je ostavljena i ta mogućnost za potrošače, ako to žele.
Direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač rekao je da je osnivanje berze struje u Srbiji značajan korak koji će pogurati napred tržište električne energije u regionu.
On je ukazao da je na nedavnom samitu lidera zemalja regiona u Beču dogovoreno da svaka zemlja u ragionu mora imati svoju berzu struje ili ako nema, da se pridruži berzi iz neke od susednih zemalja.
Srbija je na dobrom putu kada je reč o liberalizaciji tržišta električne energije, celo tržište je liberalizovano, ali je potrebno da se još poradi na spot i balansnom tržištu struje, kao i na punoj primena u praksi Trećeg energetskog paketa u energetskom sektoru zemlje, rekao je Kopač.
On je ukazao da je neophodna jaka politička podrška svih zemalja regiona da se energetsko tržište regiona integriše u tržište EU.
Izvršni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dragan Vlaisavljević rekao je da se EPS sprema za učešće na berzi struje i da će kompanija biti spremna kada počnu operacije na berzi, pošto ima dobro iskustvo rada na drugim berzma.
On je istakao i da se EPS sprema za učešće u balansnom tržištu struje, ne samo u Srbiji, već i u regionu, što je pre svega važno za rad vetroparkova i ostalih obnovljivih izvora energije koji nekad imaju veću, a nekad manju proizvodnju struje, pa mora da se niveliše potreban nivo energije kroz balansno tržište.
On je rekao i da EPS razmatra investiranje u nove proizvodne kapacitete koji će omogućiti da EPS uspešno obavlja taj posao na balansnom tržištu.
"EPS bi voleo da širi svoje poslovanje u regionu i vec sada poslujemo na mađarskom tržištu," napomenuo je Vlaisavljević i dodao da berza pruža više mogućnosti, ali da je potrebno učešće na više mesta na kojima ćete da trgujete da biste smanjili rizik poslovanja.
EPS obučava nove ljude za posao trgovine strujom i sada ima dovoljan minimalan broj njih, rekao je Vlaisavljević i dodao da je problem EPS-a što kada obuči te ljude, oni odlaze u druge energetske kompanije u Evropi, jer EPS ne može toliko da ih plati.
On je dodao i da će se za nekoliko godina, najverovatnije 2017. godine, videti da li je neophodno postojanje regulisane cene struje u Srbiji, koju određuje AERS i po kojoj se sada snabdevaju građani i mali potrošači u Srbiji.
Ostavi komentar