Tekst objavljen: 11.11.2024 9:00        


Šta čovečanstvu donosi veštačka inteligencija? Diskusiju na ovu i mnoge druge teme vezane za razvoj i primenu veštačke inteligencije vodiće predstavnici više od 40 zemalja i istaknuti stručnjaci u ovoj oblasti u Beogradu početkom decembra, saopštilo je Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija

Beograd domaćin velikog samita Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju u decembru


Republika Srbija, kao domaćin ovogodišnjeg prestižnog samita Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI), koji zajedno organizuju Narodna Skupština Republike Srbije, Vlada Republike Srbije, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Kancelarija za IT i eUpravu i Program Ujedinjenih nacija za razvoj, a uz podršku Predsednika Republike Srbije i Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), okupiće vodeće svetske stručnjake za veštačku inteligenciju, predstavnike GPAI zemalja, međunarodnih organizacija, industrijske lidere i predstavnike akademske zajednice.

Ciljevi ovogodišnjeg samita, koji se održava 3. i 4. decembra u Palati Srbija, usmereni su ka odgovornom razvoju veštačke inteligencije, kao i ka primeni ove tehnologije u korist celokupnog društva. Planirano je potpisivanje Beogradske deklaracije, koja će se fokusirati na pomenute ciljeve, a očekuje se prisustvo više od 500 eksperata, od kojih će više od 70 govoriti u okviru 25 sesija. Među njima će biti i Džošua Bengio, kanadski kompjuterski naučnik, najpoznatiji po svom radu na veštačkim neuronskim mrežama, navodi se u saopštenju.

- Republika Srbija ove godine je kopredsedavajuća ovom globalnom organizacijom, a već iduće godine bićemo predsedavajući - rekla je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, istakavši da u današnje vreme veštačka inteligencija napreduje velikom brzinom.

- Dok mnogi sa oduševljenjem prate nove mogućnosti, važno je da se pitanja da li veštačka inteligencija može dostići nivo ljudske, ili kako zaštititi intelektualnu svojinu u dobu digitalizacije ne izgube u širem kontekstu - istakla je Begović.


- Resursi za razvoj i primenu veštačke inteligencije moraju biti dostupni širokom krugu ljudi i zato je Republika Srbija dobar primer jer smo kapacitete našeg superračunara u Kragujevcu dali besplatno na korišćenje tehničkim fakultetima, institutima, naučno-tehnološki parkovima i startapi u njima, koji rade na različitim primenama u svim sferama društva - kazao je sa druge strane direktor Kancelarije za IT i eUpravu dr Mihailo Jovanović.

- Samit je jedinstvena prilika za razmenu znanja i iskustava ove vrste na globalnom nivou - naveo je on.

Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju je međunarodna inicijativa osnovana sa ciljem da se bavi odgovornim razvojem i upotrebom veštačke inteligencije. Partnerstvo su prvi put predložile Kanada i Francuska na 44. samitu G7 zemalja, a zvanično je pokrenuto u junu 2020. godine.

Samit u Beogradu prvi je od kako je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) postala domaćin partnerstva ove godine.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju veštačka inteligencija Beograd decembar 2024

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus