VAŠINGTON, 19. februara (Tanjug) - Iako je privreda Sjedinjenih Američckih Država uspela da ostvari relativno snažan rast, skromno povećanje plata je i dalje nedovoljno kako bi se nadoknadila višedecenijska stagnacija plata za radnike srednje klase, poručuju vodeći ekonomisti američkog predsednika Baraka Obame. U godišnjem izveštaju Bele kuće na 400 stranica, pod nazivom "Ekonomski izveštaj predsednika", dat je
VAŠINGTON, 19. februara (Tanjug) - Iako je privreda Sjedinjenih Američckih Država uspela da ostvari relativno snažan rast, skromno povećanje plata je i dalje nedovoljno kako bi se nadoknadila višedecenijska stagnacija plata za radnike srednje klase, poručuju vodeći ekonomisti američkog predsednika Baraka Obame.
U godišnjem izveštaju Bele kuće na 400 stranica, pod nazivom "Ekonomski izveštaj predsednika", dat je najnoviji prikaz stanja američke privrede, uz priloge, grafikone i statističke tabele koji idu u prilog Obaminih političkih inicijativa, prenosi agencija AP.
Bela kuća takodje upozorava da i pored toga što je američka privreda relativno snažna, turbulencije na ostalim tržištima mogu da je ugroze.
U izveštaju se navodi da su plate počele da stagniraju još 1973, kada je produktivnost smanjena, a nejednakost u primanjima izmedju jedan odsto ljudi s najvisism primanjima i 90 odsto onih sa najnižim dodatno produbljena. "To je veliki izazov koji mi kao ekonomija pokušavamo da prevazidjemo", izjavio je predsednik Obaminog Saveta ekonomista Džejson Furman.
Ekonomisti navode da bi, da je nastavljen trend u produktivnosti, platama i zapošljavanju koji je postojao pre 1973, prosečno američko domaćinstvo do 2013. gotovo udvostručilo primanja, odnosno imalo dodatnih 51.000 dolara godišnje.
Ciljevi Obamine domaće politike uključuju podizanje minimalne plate, povećanje potrošnje na obrazovanje, reviziju korporativnih poreza i jačanje medjuanrodne trgovine.
Republikanci koji čine većinu i u Senatu i u Predstavničkom domu, medjutim, protive se povećanju budžetske potrošnje i podizanju minimalnih plata, dok su Demokrate protiv novih trgovinskih sporazuma.
"Indikatori za 2014. kojima raspolažemo ukazuju na to da ekonomije Japana i evrozone, naših važnih trgovinskih partnera, beleže slabe rezultate, što povećava rizike i po američku privredu", navodi se u izveštaju.
Ostavi komentar