Mnoge banke sve teže izdaju građanima kreditne kartice, kako novim tako i starim klijentima čijem je „plastičnom novcu“ istekao rok važenja. Da bi se došlo do kartice ili da bi se ona produžila, sada je, naime, potrebno mnogo strpljenja i brdo papira - od potvrde o zaposlenju do poslednjeg plaćenog računa za fiksni telefon.
Ukoliko, pak, neko nema fiksni telefon, moraće da ima dodatno obezbeđenje da bi dobio kreditnu karticu. A i kad se pribave svi papiri, valja sačekati bar mesec dana da se preuzme, pišu Novosti.
KAMATE I PADZa korišćenje kreditnih kartica bankari naplaćuje kamatu od 16,5 do 33 odsto na godišnjem nivou. U proseku, kamata je kod većine banaka od 24 do 30 odsto godišnje. Da su kamate visoke, ukazala je i Jorgovanka Tabaković, guverner NBS, tako da se u narednom periodu očekuje njihov pad, jer su se stekli uslovi, kao i za dozvoljeni minus. |
U Srbiji je do sada izdato nešto više od milion kreditnih kartica koje koristi oko 900.000 građana i oko šest miliona debitnih kartica, koje upotrebljava nešto više od četiri miliona klijenata.
Banke su odobrile 85,6 milijardi dinara limita, ali se koristi manje od polovine ovog iznosa. Glavni razlog su male plate i visoke kamate za korišćenje kreditnih kartica.
Niska primanja su razlog što mnogi građani i ne mogu da dobiju kreditnu karticu, a oni koji je već imaju moraju da prođu novo „skeniranje“ da bi je ponovo posedovali.
Uz to, dok traje provera, a to je sada od dve do tri nedelje, a nekad i duže od mesec dana, ne mogu da plaćaju karticom ništa, ali u roku moraju da izmiruju svoje obaveze, odnosno da plate račun. Za to nema nikakvog odlaganja, navode Novosti.
Bankari ne žele da obrazlažu zbog čega je procedura ista i za dugogodišnje uredne klijente i za one koji su problematični.
Ostavi komentar