Kurs koji obračunaju prilikom odobravanja kredita banke će ubuduće morati da koriste i kada naplaćuju rate. Kako najavljuje Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije, radi se na izmenama Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga kojim će se urediti da isti kurs bude prilikom odobravanja kredita kao i kada se otplaćuje.
Do sada je bio podnet veliki broj prigovora ne samo Centru za zaštitu i edukaciju korisnika finansijskih usluga, već su i pojedini klijenti podigli tužbe i dobili prvostepene presude u svoju korist.
Tužbe
Prigovori
|
- U tim slučajevima klijenti su oštećeni za razliku između ta dva kursa, jer im je kredit po nižem kursu, pa oni dobijaju manje novca u dinarima, a otplate po višem kursu, čime se banka neosnovano bogati - kaže za Blic Dejan Gavrilović iz Udruženja Efektiva.
Po Zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga od 5. decembra 2011, banka kod kredita vezanih za stranu valutu treba da iskaže tip kursa valute koji se primenjuje pri odobravanju i otplati kredita, a to je srednji kurs.
- Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga u članu 34. već je predviđeno da se krediti indeksirani u stranoj valuti isplaćuju i naplaćuju po srednjem kursu. Međutim, moguće je da će biti izmenjen zakon u onom delu da se kod kredita koji su indeksirani u stranoj valuti primenjuje visina kursa koja je važila na dan isplate kredita. Na primer, ako je na današnji dan srednji kurs 115 dinara, a kredit na rok od godinu dana, onda bi u narednih 12 meseci važeći kurs za otplatu bio 115 dinara, bez obzira na njegove oscilacije - smatra Gavrilović.
Pitanje je, međutim da li bi ovo rešenje moglo da se primenjuje kod dugoročnih stambenih kredita.
Ostavi komentar