Tekst objavljen: 07.07.2019 9:00        


Bankari i finansijski savetnici u Hrvatskoj zaradili su u aprilu 500 evra više od kolega u Srbiji, baš kao i farmaceuti, dok su koverte programera bile "deblje" za oko 200 evra. Jedino su zaposleni u vazdušnom saobraćaju u obe zemlje imali otprilike iste plate, pokazuju podaci zvaničnih državnih statistika o najplaćenijim profesijama u ovim zemljama.

Bankaru 1.450 evra, programeru 1.250: Prosečna plata u Hrvatskoj skoro duplo veća nego u Srbiji, jedno zanimanje je isto plaćeno

Prosečne neto zarade u Hrvatskoj u aprilu 2019. godine bile su skoro duplo veće nego u Srbiji. Dok se u Srbiji zarađivalo 54.645 dinara (oko 463 evra), prosečna neto plata u Hrvatskoj iznosila je oko 870 evra. Slična razlika zabeležena je i kod najplaćenjih zanimanja.

Najveće plate u obe zemlje u aprilu su imali zaposleni u vazdušnom saobraćaju – njihov prosek u Srbiji bio je 176.562 dinara neto (oko 1.500 evra), dok su piloti, kopiloti i zaposleni u kontroli letenja u Hrvatskoj zaradili nešto više od 1.500 evra. Osim ove delatnosti, u većini drugih najplaćenijih zanimanja plate su bile značajno veće kod suseda.

Tako su zaposleni koji se bave finansijskim uslugama bili među top 5 u Srbiji, jer su finansijski savetnici, analitičari, matematičari i statističari zaradili u proseku po 111.723 dinara (950 evra). Istovremeno je ova delatnost bila druga najplaćenija u susednoj Hrvatskoj, gde su zaposleni zaradili oko 1.450 evra.

Po visini zarada u našoj zemlji u samom vrhu bili su i farmaceuti, odnosno proizvođači osnovnih farmaceutskih proizvoda i preparata. Njima je u aprilu u proseku bilo isplaćeno 95.647 dinara (810 evra), a njihovim hrvatskim kolegama 9.803 kuna (oko 1.320 evra).

Programeri koji u Srbiji već duži niz godina važe za najplaćeniju profesiju zaradili su u aprilu 126.961 dinara neto (1.076 evra), dok je njihovim kolegama u Hrvatskoj na račune "leglo" u proseku 9.422 kune (oko 1.270 evra).

Posmatrajući gradove, statistika govori da su najveća primanja u prestonicama Hrvatske i Srbije. U Zagrebu je prosečna plata u martu bila veća za 143 evra u odnosu na državni prosek.

Najveće zarade u ovom gradu imali su zaposleni u sektoru za vađenje sirove nafte i prirodnog gasa - 1.557 evra. Nasuprot tome, najniža prosečna neto plata u Zagrebu iznosila je 4.124 kune (557 evra), i to u delatnosti proizvodnje odeće. Osim Beograda, po visini zarada u Srbiji posebno su se izdvojila dva gradića.

S druge strane, prosečna plata u Crnoj Gori u maju iznosila je 513 evra. Baš kao i u Srbiji i Hrvatskoj i u ovoj susednoj zemlji najplaćeniji su bili finansijski stručnjaci, s neto platom od 1.014 evra.

Slede zaposleni u delatnosti snabdevanja električnom energijom (870 evra) i zaposleni u informisanju i komunikacijama (745).Najveći rast zarada zabeležili su zaposleni u uslugama smeštaja i ishrane (5,5 odsto) i ostalim uslužnim delatnostima (5,4), dok je najveći pad evidentiran u poslovanju sa nekretninama (6,1 odsto).

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
prosečna plata Srbija programeri zarade Finansijski savetnik bankari

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online