BEOGRAD, 19. decembra (Tanjug) - Ekonomske reforme aktuelne vlade su prekretnica koja je omogućila da 2017. Srbija ima razvojni budžet, ali potreban je brži rad kako bismo nadoknadili decenije stagnacije i nazadovanja, izjavio je vlasnik kompanije "Alco Group" Miroljub Aleksić.
Aleksić je u intervjuu za Srpsku ekonomiju rekao da ova vlada ima priliku da napravi razvojni "bum", ali da mora brže da se dela, kako bismo nadoknadili gubitak zapadnih investicija, koje su u periodu embarga Srbiji, preporodile države istočne Evrope i omogućile im prijem u Evropsku uniju.
"Mislim da je najbolje da države Zapadnog Balkana u kratkom periodu, po strogom planu Unije, ispune što veći broj uslova za učlanjenje i da nas onda sve zajedno učlane. Ionako je učešće svih nas zajedno u bruto proizvodu EU minorno. Onda bi se kapital prelio iz EU, a s njim i investicije i znanje", smatra Aleksić.
Kako je objasnio Srbija bi, kao zemlja sa privlačnim privrednim ambijentom, na značajnom mestu i dobrim resursima, privukla dodatno i kapital iz Kine, Rusije i Sjedinjenih Američkih Država.
"Velikim skokom bismo za nekoliko decenija premostili period stagnacije i nazadovanja i dalji razvoj naše ekonomije dobio bi još veći podstrek", smatra Aleksić.
Prema njegovim rečima Srbija bi tada mogla da prati razvoj najjačih ekonomija.
"Zato rast od pet ili osam odsto na 5.000 evra po čoveku nije isti kao onaj koji beleže zemlje sa, na primer, 30.000 evra po glavi stanovnika. Nadam se i uveren sam da ćemo u Srbiji dostići privredni rast od 7-8 odsto i da ćemo držati to u kontinuitetu deceniju-dve, tri, da bismo dostigli ono što smo propustili", podvukao je Aleksić.
On je istakao da, ako se nastavi na ovaj način, Srbija sa optimizmom može da gleda u budućnost.
Govoreći o svom biznisu, Aleksić je konstatovao da je moguće napraviti uspeh kada se udruže rad, znanje i ulaganje, ali da je potrebno utrošiti mnogo energije zbog problema sa okruženjem i sistemom, i sa zakonodavnom i poslovnom politikom.
Kao primer je naveo činjenicu da se, za razliku od svetske konkurencije, domaći proizvođači suočavaju s velikom papirologijom i nepotrebnom administracijom, pravljenjem neporebnih izveštaja...
"Država sada tu vrši promene i uprošćava izveštavanje, ali moralo bi sve da se standardizuje i prenese na elektronsko poslovanje", rekao je Aleksić.
Osim kursa evra, koji je, kako kaže, nerealno nizak i nestimulativan za pretežne izvoznike, problem predstavlja i odsustvo stimulacija izvoznicima, gde nema ni mehanizma bescarinskog uvoza, radi izvoza.
"Mnoge zemlje indirektno i te kako stimulišu svoje izvoznike. I umesto da se brzo razvijamo i radimo akvizicije drugih fabrika van ove zemlje, mi smo zbog ovih državnih makaza predmet preuzimanja, što se već dogodilo nekima", rekao je Aleksić i naglasio da je potrebno mnogo napora kako bi se premostilo bar 15 odsto tog inicijalnog opterećenja.
Aleksić je dodao da je potrebno imati malu, kontrolisanu inflaciju iz primarne emisije, koja će biti usmeravana ka granama koje država želi da podstakne i koje bi povukle druge grane.
"Morate to da rešite, kao i da se zaista stvore povoljniji uslovi za privređivanje, za velike, srednje i male kompanije, kao i za startap kompanije. Svu energiju treba usmeriti ka tome", rekao je Aleksić.
Potrebno je i smanjiti porez na zarade sa 67 odsto na bar 50 odsto, jer će time u regularne tokove biti uvedeno na stotine hiljada plata iz sive zone, smatra Aleksić, koji dodaje da su porezi u Hrvatskoj 40 odsto, a u Albaniji 20 odsto.
Time će se stvoriti uslovi da ostane više novca za investicije, za plate, viši standard, veći obrt robe, a suzbiće se siva ekonomija i šverc, naglašava Aleksić.
Za bolji poslovni ambijent vlasnik Alco grupe, između ostalog bi preporučio da se vlasnički definišu problematični pravni subjekti koji prave dugove, ili da budu likvidirani, kako bi prestalo izvlačenje sredstava iz budžeta za njihovo pokrivanje.
"Ne može niko da me ubedi da i Srbija ne može da bude dobro organizovana, efikasna i bogata država, ali morate da promenite uslove, ambijent i pristup svemu", zaključio je Aleksić i poručio da, ako čovek nešto želi da postigne u životu i postavi visoke kriterijume, mora da uloži u to ceo život.
Ostavi komentar