Tekst objavljen: 19.10.2013 13:00        


Građanima koji se vraćaju iz šoping tura i s drugih turističkih putovanja može se dogoditi da se u zemlju vrate s oštećenim novčanicama. Trenutak nepažnje dovoljan je da se banknota ošteti ili dobije takva za kusur.

Ako pocepate evre, mogu vas "odrati” kada ih menjate

Da bi ponovo došli do ispravne novčanice, naši ljudi ne moraju da putuju u inostranstvo, bar kada je evro u pitanju. Njega menja većina banaka i menjačnica.

Šta klijente čeka kada krenu da obave taj posao?

Provizija je različita: privatne menjačnice najčešće uzimaju šest posto. U Komercijalnoj banci se bave tim poslom i kažu da provizija zaivisi od stepena oštećenja. U OTP banci je provizija pet posto, u Findomestik 5,5. U Marfin banci su radili taj posao ali su u Novom Sadu odustali jer imaju mali trezor. Šteta, jer su imali malu proviziju – tek dva posto. Kada su u pitanju manje banknote, te provizije se mogu podneti, međutim, ukoliko se menja veća suma, i ono što treba ostaviti banci je po procentnom računu više. Zato nije loše ostaviti taj novac posle zamene banci kao depozit. Stiže i Nedelja štednje pa će se nešto od provizije nadoknaditi.
Provizija se kreće od dva do šest posto. Građani mogu birati hoće li uzeti evro i zameniti svoj novac ili će sumu s novčanice promeniti u dinare.

U Narodnoj banci Srbije kažu da se promena oštećenih novčanica obavlja u skladu s Odlukom i uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova i Uputstvom za njeno sprovođenje. Pomenutim porpisima utvrđeno je da je menjač pri zameni dužan da utvrdi da li je novčanica ispravna, je li u redovnom opticaju odnosno da li je istekao rok za njenu zamenu, te je li falsifikovana. Pomenutim propisima tačno je propisano šta se smatra neispravnom novčanicom.

Međutim, svi koji iz bilo kojeg razloga dođu u posed oštećenog novca treba da znaju da ni banke ni menjačnice nisu obavezne da te novčanice menjaju. To da li će se time baviti ili ne zavisi od njihove poslovne politike, a takođe im je ostvaljeno da same odrede koliku će proviziju uzeti klijentima za tu transakciju.

A posebno pažnju treba da obrate oni klijenti koji će stranu novčanicu menjati za dinare jer ih banke menjaju po svom kupovnom kursu koji je obavezno nešto niži od srednjeg kursa NBS-a. Juče se kretao između 111,47 i i 113 dinara za evro, a srednji NBS-a je bio 114,33 dinara za evro. Zato pri zameni, osim na proviziju, obavezno treba obratiti pažnju i na taj detalj.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
novac evro valute valuta Srbija banke menjačnica menjačnice devizni kurs

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online