U svetu će do kraja ove godine 3,5 milijardi ljudi koristiti internet, što je 47 odsto svetske populacije i za oko 300 miliona više nego 2015, prema najnovijem izveštaju Komisije UN za širokopojasni internet i Međunarodne unije za telekomunikacije (ITU).
U svetu 91 država sada ima procenat od preko 50 odsto stanovništva koje je na onlajn mreži u poređenju sa 79 zemalja prošle godine, navodi se u dokumentu objavljenom na internet stranici informativnog centra UN.
Iako su Kina i Indija najveća internet tržišta na svetu, ona su takođe među šest zemalja koje zajedno daju 55 posto svetskog "offline" (van mreže) stanovništva, navodi se u izveštaju Komisije UN.
Štaviše, 20 zemalja, uključujući SAD, Kinu i Indiju, učestvuju sa gotovo tri četvrtine u svetskoj populaciji koja ne koristi internet, dodaje se dalje.
"Ovi rezultati sugerišu da napori usmereni na samo nekoliko tržišta mogu značajno da pomognu u prevazilaženju "digitalnog jaza" između online i offline populacije", ocenjuje ITU, koja je specijalizovana agencija UN-a za telekomunikacije.
Top deset zemalja po korišćenju interneta u domaćinstvima nalazi se u Aziji ili na srednjem Istoku, pri čemu je Južna Koreja prva u svetu sa 98,8 odsto domaćinstava priključenih na internet.
Sledi Katar sa 96 odsto domaćinstava online, i Ujedinjeni Arapski Emirati sa 95 procenata.
Island, s druge strane, ima najveći procenat individualnih korisnika interneta (98,2 osto), a prate ga Luksemburg (97,3 odsto), i Andora (97 odsto).
Najniži nivo korišćenja interneta beleži se u subsaharskoj Africi, gde je u velikom broju zemlja procenat stanovništva koje je na mreži ispod tri odsto, uključujući Čad (2,7 odsto), Sijera Leone (2,5), Nigeriju (2,2), Somaliju (1,8) i Eritreju (1,1 posto).
Zemlje lideri u korišćenju fiksnih širokopojasnih priključaka na internet su Monako i Švajcarska, s penetracijom od oko 45 odsto u tom segmentu, ili sa više od 47pretplata na sto stanovnika.
Najveći procenat aktivnih mobilnih širokopojasnih priključaka, odnosno pretplata, od 144 na 100 ljudi, ima Finska, isped Singapura (142) i Kuvajta (139).
U azijsko-pacifičkom regionu nalazi se 1,7 milijardi, ili 48 procenata od ukupnog broja mobilnih širokopojasnih priključaka u svetu. U obe Amerike ima 778 miliona mobilnih širokopojasnih pretplatnika, u Evropi 483 miliona, u Africi 280 miliona, u arapskim zemljama 185 miliona, a u Rusiji i drugim zemljama ZND 150 miliona.
Kada je reč o fiksnim "broadband" pretplatnicima, u Azijsko-pacifičkom regionu ih ima 432 miliona, odsnono 49 odsto od ukupnog broja u svetu, u Evropi ih je 199 miliona, u dve Amerike 188 miliona, u ZND 43 miliona, u arapskim zemljama 19 miliona, a u Africi svega 6,4 miliona.
Ostavi komentar