Istraživanja pokazuju da skijanje postaje sve popularniji sport i mnogi smatraju da nema lepšeg načina da se zimi provede slobodno vreme.To takođe pokazuje stalni porast broja skijaša na ski stazama. Uprkos velikoj popularnosti, skijanje uključuje određene rizike, tako da opreza nikada nije previše.
1.ZA SIGURNOST NA SKI STAZI JE ODGOVORAN SAM SKIJAŠ
Zakon o sigurnosti na skijaškim stazama propisuje da se za sigurnost na planinama brine osoba odgovorna za održavanje reda i sigurnosti, a to je, ujedno dužnost i odgovornost svakog učesnika na ski stazi, upozoravaju pravila Međunarodne skijaške federacije (FIS). Nepoštovanje pravila u slučaju da pojedinac izazove nesreću znači kršenje građanske dužnosti.Zakon Međunarodne skijaške federacije (FIS) takođe obavezuje svakog skijaša da se pridržava sledećih pravila:
- Dužan je da se odgovorno ponaša na ski stazi kako ne bi povredio sebe, ali ni ostale učesnike na stazi;
- Prilagodi brzinu skijanja uslovima na stazi, vremenskim prilikama kao i broju ostalih učesnika na stazi;
- Potrebno je odabrati smer kretanja tako da ne ugrožava druge skijaše;
- Na ski stazi treba uvek dati prioritet onome ispred vas da ne bi došlo do nesreće;
- Prilikom preticanja drugog skijaša uvek mu je potrebno ostaviti dovoljno prostora i sa leve i sa desne strane;
- Za zaustavljanje ili zadržavanje koristiti isključivo rubove staze;
- U slučaju nesreće ostaviti svoje podatke, bilo da ste učesnik ili svedok nesreće;
- Sačekati dolazak policije ili lica koje je zaduženo za red na stazi;
- Bilo da želite napustiti ili stupiti na ski stazu, budite sigurni da tom radnjom ne ugrožavate ostale učesnike na ski stazi;
- Ski opremu odložite na mesto koje je predviđeno za tu svrhu;
- U slučaju pada, ukoliko vam pomoć bolničara nije neophodna, potrudite se da u što kraćem roku napustite stazu.
2.NESREĆA NIKAD NE SPAVA
Ipored brižljivo planiranog putovanja i pridržavanja svega prethodno navedenog, može doći do neočekivanih nezgoda, lomova, uganuća, posekotina, ogrebotina. Ako se povreda desi na skijalištima u Republici Srbiji, troškovi hitne medicinske pomoći i prevoza do zdravstvene ustanove će vam biti pokriveni iz obaveznog zdravstvenog osiguranja. Ukoliko skijaš nije osiguran, troškove će snositi sam. Zato, pre odlaska na put proverite da li imate važeće zdravstveno osiguranje ili polisu osiguranja od nezgode.3.NEZGODA U INOSTRANSTVU VAS MOŽE SKUPO KOŠTATI
U inostranstvu su medicinski propisi i cene dosta drugačiji nego kod nas. Obavezno zdravstveno osiguranje nekada pokriva samo pružanje osnovnih medicinskih usluga, dok u slučaju ozbiljnih povreda koje zahtevaju veće angažovanje medicinskih radnika, kao i prevoz helikopterom, može imati troškove od nekoliko stotina do nekoliko hiljada evra. I ostali troškovi povezani sa neophodnim tretmanom lečenja mogu biti vrlo visoki.Stoga vam predlažemo da za put u inostanstvo, sebi i svojoj porodici, blagovremeno obezbedite putno osiguranje, kao finansijsku sigurnost pri pokrivanju troškova neophodnog lečenja, kao i troškova prevoza usled bolesti.
Ostavi komentar