Bliži se vreme godišnjih odmora, te ukoliko ste uplatili aranžman za letovanje, ne računajte da ste završili sa novčanim izdacima jer pripreme tek počinju. Opremanje za letovanje za četvoročlanu porodicu u proseku košta između 200 i 300 evra, s obzirom na to šta je sve potrebno poneti od kuće.
Kreme i losioni za sunčanje, kozmetika, lekovi, garderoba za plažu... sve je to potrošna roba i uglavnom iziskuje kupovinu svake godine.
Bez obzira na to u koju zemlju putujete, morate poneti lekove, antibiotike, probiotike, lekove za alergiju, temperaturu, povraćanje, mast za opekotine... Za četvoročlanu porodicu to će koštati negde između 4.000 i 5.000 dinara jer cena samo jedne kutije probiotika u proseku košta oko 500 dinara.
Tu kupovini nije kraj. Majice i haljine za plažu, šortsevi, kupaći kostimi, papuče, pa i peškiri, sve je to potrebno spakovati za put, i to najmanje duplo.
U tržnim centrima širom Srbije prodavnice poznatih brendova nude sniženja i akcije na kupaće kostime, ali je cena i dalje visoka kako se bliži sezona.
- S obzirom na to da je već postalo u trendu kombinovati različite boje i modele kupaćih kostima, prodajemo zasebno, donji deo recimo košta između 400 i 600 dinara, gornji deo košta 500 do 600. Imamo komplet varijante koje u proseku koštaju 1.200 dinara, ali i one skuplje od oko 4.000 dinara. Za plažu je neophodno imati bar dva kupaća kostima, i šešir je obavezan, cena se kreće od 1.200 pa do 3.000 dinara. Za decu kape koštaju od 400 do 2.000 dinara. Kačketi za odrasle su od 600 pa naviše - kaže za "Blic" trgovac Ana Kostić.
Haljine za plažu koštaju oko 600 dinara do 1.300, ali ima i skupljih varijanti, cena dečje garderoba slična je kao i za odrasle, s tim što su brendirane stvari skuplje. Šortsevi za kupanje koštaju od nekih 500 dinara do 2.000 dinara, kupaći kostim za dečaka košta između 400 i 600 dinara. Ženske papuče za plažu kreću se u proseku od 500 do 2.500 dinara, za muškarce od nekih 500 dinara do 2.000 dinara, dečje koštaju u proseku od 400 do 1.800 dinara. Delfini, flamingosi za plivanje u proseku koštaju od 1.200 dinara pa naviše, mišići za plivanje od 300 do 600 dinara. Veliki i neophodan izdatak predstavlja kupovina kozmetike za sunčanje, cene naravno variraju od kvaliteta proizvoda.
Doc. dr Danica Tiodorović, generalni sekretar Udruženja dermatovenerologa Srbije, objašnjava za "Blic" da bi roditelji trebalo da povedu računa kada kupuju proizvode za sunčanje za decu.
- Krema treba da ima UVA i UVB zaštitu 30 i 50 SPF, preporuka je naravno SPF 50, pogotovo za decu. Za decu obavezno kupovati kreme na kojima je naznačeno da su namenjene dečjoj koži. Takođe, podsećam da decu mlađu od tri godine ne treba izlagati direktnom suncu - objašnjava dr Tiodorović.
Mnogi će na listu potrepština staviti i losion za negu kože posle sunčanja. Za to će im biti potrebno još oko 5.000 dinara.
Antibiotik se ne moze uzeti bez recepta ili izvestaja lekara koji nije stariji od 6 meseci tako da mogu da ponesu sve osim toga.