ProCredit banka organizovala je konferencija za medije - ProOptimist Indeks 2015; prilikom koje su prezentovani i diskutovani rezultati istraživanja koje je banka sprovela u saradnji sa GFK agencijom. Panel diskusija na temu očekivanja srpske privrede, kao i zašto su preduzeća koja sarađuju sa Nemačkom uspešnija i optimistič
Istraživanje ProCredit banke pokazalo je da je indeks poslovnog optimizma firmi koje posluju sa Nemačkom viši od indeksa ostalih srpskih firmi. Ova preduzeća su uspešnija po nivou dobiti, nivou prodaje, a zanimljivo je i da 2015. godinu procenjuju dobrom za širenje posla uprkos negativnoj makroekonomskoj projekciji. Ono što je zajedničko svim firmama jesu poslovni izazovi koji se najviše ogledaju u državnoj regulativi i slaboj naplati potraživanja. Primetna je i suzdržanost od investiranja, a zabrinjavajuć je i podatak da je svest o važnosti modernizacije poslovanja, odnosno o značaju energetski efikasnih ulaganja niža nego prethodnih godina.
„Kao jedina nemačka banka u Srbiji posvećena finansiranju male privrede oduvek smo se vodili principom odgovornog bankartsva koji se najbolje ogleda u uspešnosti naših klijenata i maloj stopi problematičnih kredita od samo 3,70%, što je značajno niže od proseka na bankarskom sektoru u Srbiji na kojem je stopa problematičnih kredita 23%. Uz podršku ProCredit banke u Nemačkoj, omogućili smo povoljnije uslove finansiranja sektoru malih i srednjih preduzeća, a takođe težimo da modernizujemo poslovanje naših klijenata kroz finansiranje energetski efikasnih rešenja, u čemu smo postali lider na tržištu“ – ističe Dejan Janjatovič, član Izvršnog odbora ProCredit banke.
Po pitanju šta država čini za MSP sektor Ministar privrede Željko Sertić naglašava – „Strategija za sektor malih i srednjih preduzeća od strane Vlade R Srbije je u završnoj fazi izrade. Dve najvažnije tačke ove strategije su pitanje unapređenja poslovnog okruženja i pitanje finansiranja ovog sektora. Na ovoj strategiji su radile sve asocijacije koje postoje u Srbiji i preko 1000 privrednika Srbije u ulozi ispitanika i konsultanta. Plan je da se uoči Nove Godine strategija pošalje na usvajanje. Način implementacije strategije je ključna stavka nakon usvajanja, obzirom da je oformljen tim koji će da radi monitoring akcionog plana ove strategije kako bi zajedno sa bankama unapredili sektor malih i srednjih preduzeća u Srbiji kao generatora privrede Srbije.“
Marko Čadež ispred Foruma Srbija Nemačka predstavio je i potencijal srpske privredne, odnosno kako nas vide nemačke firme: „Način na koji nemačka preduzeća planiraju partnerstva sa firmama u Srbiji je organizovan kroz komorski sistem. Pristupa se ozbiljno i analitički, odnosno nemački investitor na srpsko tržište gleda dugoročno i planski. Sve češće se ostvaruju organizovane posete nemačkih investitora srpskim firmama, a na primeru posete od pre dve nedelje je ocenjeno da od 6 srpskih preduzeća – 3 preduzeća u potpunosti zadovoljavaju sve uslove i potrebe saradnje, što nas svrstava u tržište koje ide ka kvalitetu gde bi za 5 do 7 godina rezultat ovakve saradnje bila spremnost srpskih firmi da učestvuju na svetskom tržištu.“
Ostavi komentar