Tekst objavljen: 15.03.2013 8:28        


Do pre nekoliko godina veliki broj građana Srbije nije ni znao da ima potrošačka prava, a kamoli kome da se obrati ukoliko imaju problema sa, recimo, trgovcem koji neće da im zameni tek kupljeni, a pokvareni proizvod.

Zakoni štite potrošače, ali se ne primenjuju

Slika je sada drugačija, postoji veliki broj organizacija koje se bave zaštitom potrošača, a država je naročito od usvajanja Zakona o zaštiti potrošača 2011. konačno obratila više pažnje na ovaj problem. Uprkos boljitku, problema još ima, a najveći se tiču slabosti nadzornih institucija i otežane primene zakonskih odredbi.

- Postoji raskorak između normative i svakodnevnog života, odnosno prakse. Zakoni štite potrošače, ali se oni, s druge strane, ne primenjuju dovoljno - kaže ministar unutrašnje i spoljne trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić. On napominje da je trenutno u toku izmena zakona kako bi se „učinio što lakšim za implementaciju“.

On kaže da je sada neophodno raditi na jačanju kapaciteta organizacija koje se bave zaštitom potrošača.

- Brzo će biti rešeni prvi postupci kolektivne tužbe protiv onih koji su povredili prava potrošača. Jedna od njih je tužba protiv Nacionalne asocijacije turističkih agencija, a druga protiv novosadskog javnog preduzeća Informatika - kažu u Nacionalnoj asocijaciji potrošača Srbije.

NOPS ima u planu da uskoro podnese tužbu i protiv jednog mobilnog operatora, zbog tipskih ugovora koji su išli na štetu potrošača.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Srbija kupovina zaštita potrošača prava potrošača potrošači

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana