Na putu od proizvođača do potrošača roba prolazi kroz ruke dobavljača, distributera, trgovaca… Svako od njih uzima za sebe deo zarade, znatno veći nego njihove kolege u svetu, pa su hrana, odeća, obuća i bela tehnika kod nas mnogo skuplji nego u ostatku Evrope.
Samo na hranu prosečna srpska porodica mesečno troši skoro polovinu primanja, jer se u cenu robe ugrađuju mnogobrojni učesnici trgovinskog lanca.
Marže trgovaca proizvod maržaSir gauda 30-70Suhomesnati proizvodi 30-60 Patike 20-120 Odeća 30-120 Ulje 10-30 Mleko 10-20 * Vrednosti su u procentima |
- Od 2001. u Srbiju je ušlo više trgovinskih lanaca i sa dolaskom svakog od njih očekivali smo situaciju da se snižavanjem cena bore sa ostalima za kupce. To se nije dogodilo, jer je konkurencije i dalje nedovoljno. Svi koji dođu ovde postaju jedna od malobrojnih firmi sa dominantnim položajem, pa određuju cene kako to njima odgovara - kaže ekonomista Ljubodrag Savić.
Koliko tačno bilo koji učesnik u trgovinskom lancu zarađuje, dobro je čuvana tajna, a da stvari mogu da budu neuporedivo jeftinije, govori nam poseta inostranstvu gde istu robu građani mogu da pazare za mnogo manje novca. Dokaz su i razna sniženja na kojima se cena spušta do neverovatnih 70 odsto, a da trgovci i dalje imaju zaradu.
Udruženja potrošača kao glavne krivce za visoke cene krive visoke marže trgovaca koji cenu povećavaju za 10 do 150 odsto, što je šest puta više nego u Evropi, a pitanje je koliko bi veće bile njihove marže da kupovna moć građana nije ozbiljno poljuljana.
Proizvođačka cena proizvoda od mesa i tri puta je manja od maloprodajnih, a od razlike se pokriva porez na dodatu vrednost i trgovačka marža.
Ostavi komentar