Tekst objavljen: 20.09.2013 15:00        


Da nije platne kartice, jedan žitelj Novog Sad nikada ne bi saznao “da je bio u SAD”. Naime, s njegovog računa skinuto je 200 dolara u Detroitu. Pomenutu karticu izdala je jedna strana banka u stranom vlasništvu koja posluje u Srbiji.

Sedite u Novom Sadu, a pljačkaju vas u Americi

Oni su klijentu, nakon prijave, savetovali da podnese reklamaciju. Ukoliko se postupak uspešno okonča, dobiće novac nazad. Ako to ne bude slučaj, ostaje mu da se obrati Narodnoj banci Srbije. Sledeći korak je redovni sud.

Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga predviđa da u slučaju zloupotrebe platne kartice troškove koji nastanu do trenutka prijave promene snosi banka, a da to može biti najviše do 15.000 dinara. Isto tako, klijent je obavezan da prevaru prijavi odmah kada je primeti, a najkasnije u roku od 45 dana od trenutka kada se dogodila.

Ukoliko je “naš čovek iz Detroita” sve to ispunio, šanse da vrati novac u kratkom postupku su na njegovoj strani. Ipak, taj događaj otvara i niz drugih pitanja. U Srbiji se elektronska komunikacija u oblasti bankarstva sve više razvija pa će i pitanje zaštite postajati ubuduće sve znimljivije.

Šta klijent tu konkretno može uraditi?

Čim se krađa primeti, treba obavestiti banku i blokirati karticu. Sve promene na računu kontrolisati bar jednom mesečno i čim ima čudnih transakcija, obavesititi banku, otići i razjasniti o čemu se radi. Sve banke savetuju klijente da odmah obaveste i nadležnu jedinicu MUP-a. Još kada su kartice došle u Srbiju, bankari su obaveštavali klijente da nikome ne saopštavaju svoj PIN...

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana