Tekst objavljen: 22.04.2013 9:10        


Kopije "luj viton" torbica, "guči" sunčanih naočara, "kartije" satova, "pjaćoti" cipela ili "lankom" krema samo su neki od proizvoda koji se bez teškoća prodaju na buvljacima i u buticima širom Srbije.

Nije sve u imenu: Falsifikati preplavili Srbiju

Falsifikovana roba već se godinama slobodno nudi u kineskim radnjama, ali i ekskluzivnim buticima. Posebno mesto lažnjaci zauzimaju i na internetu, gde je ih je sve više.

Uz "Luj Viton" i "Guči", najpoželjnije brendove za kopiranje, slede "Barberi", "Tifani", "Prada", "Hermes", "Šanel", "Dior", "Iv Sen Loran" i "Kartije". U ponudi su sve poznate marke, pa lažna tašna "prada" ili "luj viton" može da se pazari ne samo na buvljaku, nego i u centru Beograda, ali po ne tako niskoj ceni.
Čak dve trećine kupaca u Srbiji povremeno kupuje kopije poznatih brendova. Falsifikovana roba mahom se pravi u Kini, Južnoj Koreji, Tajvanu, odakle se potom transportuje na Bliski istok ili u istočnu Evropu, gde se pakuje u ambalažu koja je identična originalnoj i potom se distribuira na tržišta zapadne Evrope.

- Na meti falsifikatora je gotovo sve - od odeće, kozmetike, pa do hrane, lekova i auto-delova - kaže Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta potrošača.

- Problem je u tome što su i država i proizvođači tolerantni prema takvim pojavama. Proizvođač treba da reaguje, da obavesti potrošače, jer tako ih štiti i dobija poverenje. Ako proizvođač blago reaguje na falsifikat, onda se može sumnjati da i on u tome učestvuje.

Razliku između originala i kopije sve je teže primetiti. Visoka cena, međutim, nije garant da je tašna original, jer su se plagijatori izveštili u proizvodnji.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
jeftini proizvodi luksuzni proizvodi falsifikovanje potrošači kupovina

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana