Jedemo sve više uvozne hrane. Domaći proizvođači od oktobra prošle godine rade sve manje. S druge strane, uvoz prehrambenih proizvoda raste, pa smo tokom 2012. godine potrošili oko 40 miliona dolara više na strane namirnice, nego godinu pre.
Zbog jačanja dinara, upozoravaju stručnjaci, strana roba je počela da zamenjuje domaću.
- Prehrambena industrija je u novembru imala pad od šest, a u decembru od 5,4 odsto, i to je loša vest - smatra Vladimir Vučković, urednik "Makroekonomskih analiza i trendova" Ekonomskog instituta.
- Suša je uzela danak, ali je i zbog jačanja dinara došlo do zamenjivanja domaće proizvodnje. Veća konkurencija treba da potiče od veće liberalizacije, a kod nas potiče od nerealno stabilnog kursa. Ako devizni kurs obezbedi jeftin uvoz, vidimo loše posledice za izvoz. Čini se da olako prihvatamo stabilan kurs jer nam odgovara u ličnim kalkulacijama, ali je poguban za naš izvoz.
Ekonomista Stojan Stamenković veruje da bi veći uvoz prehrambenih proizvoda mogao da utiče na cene. Naši proizvođači bi mogli da se prilagode uvoznim cenama, ali da li će tako i biti, zavisi od monopola.
- Treba proučiti pitanje subvencija, jer je poljoprivreda u Evropskoj uniji subvencionisana - upozorava Stamenković. - Osnovni problem je odnos naših proizvođačkih cena i cena u trgovini. Ta velika distorzija cena ima svoje izvorište u monopolima.
Ostavi komentar