Tekst objavljen: 04.02.2013 7:14        


Cena gasa, u Srbiji, previsoka je zbog posrednika u kupovini ovog energenta, navela je skoro ministarka energetike Zorana Mihajlović. Međutim, gas nije jedini proizvod koji dok dođe do potrošača višestruko poskupi. Pa na svom putu do kupca, roba promeni "šest ruku", a svaka uzima "deo kolača".

Ko se sve "ugrađuje" u cene koje plaćamo

U cenu robe u Srbiji ugrađuju, nije tajna, svi u trgovinskom lancu, od proizvođača, dobavljača, distributera, agencija predstavništva, zastupnika... Gotovo da nema proizvoda, ili usluge, dođe direktno do građana.

A nestabilno ekonomsko tržište, kakvo je u našoj zemlji, ide u prilog špekulantima, koji lako nađu način da zarade. Ceh, kao i uvek, plaćaju potrošači. Tu su uvoznici, carine, špediteri, veleprodaja, maloprodaja. Skup je i transport, koji prema nekim procenama učestvuje u prodajnoj ceni sa 15 do 20 odsto.

- Sitni prodavci imaju visoke troškove, a nedovoljna mobilnost stanovništva im omogućava da se u okviru svojih mini tržišta ponašaju kao monopolisti - objašnjava Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača.

Koliko se posrednici ugrađuju u trgovinu, možda se najviše vidi kada su u pitanju nekretnine. Naime, agencije svoje usluge naplaćuju i do 30 odsto od ukupne cene nekretnine.

I za iznajmljivanje stanova je jako teško doći do direktnog vlasnika, a posrednici zakupcima "uzimaju" 40 odsto od jedne mesečne kirije.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
namirnice cene potrošači kupovina

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana