Tekst objavljen: 12.09.2013 11:00        


Falsifikatori u Srbiji, unazad sedam godina, najviše su voleli da “štancuju” lažnu novčanicu od 1.000 dinara, popularnu hiljadarku. Međutim, u 2013. stvari su se malo izmenile, pa im je sada daleko milija novčanica od 2.000 dinara na kojoj je čuveni srpski naučnik Milutin Milanković.

Falsifikatorima omiljena novčanica od 2.000 dinara

U ovoj godini broj otkrivenih falsifikovanih novčanica od 1.000 i 2.000 dinara bio je na približno istom nivou, a kako otkrivaju u Narodnoj banci Srbije (NBS), nešto više falsifikata bilo je u korist apoena od 2.000 dinara.

Po količini otkrivenih falsifikata sledi novčanica od 500 dinara.

- U 2012. ukupno je otkriveno 5.985 komada falsifikovanih dinara i 1.032 komada falsifikovanih stranih novčanica. U prvoj polovini 2013. otkriveno je 2.134 falsifikata dinara, a stranog novca 349 novčanica – kažu u NBS.

Među lažnim stranim novcem u prošloj godini prednjače falsifikati evropske valute - 88,37 odsto i američkih dolara – 9,98 odsto.

A kako prepoznati falsifikat?

U NBS kažu da prilikom prijema novca treba obratiti pažnju na to u kakvom je stanju novac.

Ukoliko građanin ima sumnju da je novčanica oštećena ili falsifikovana nikako ne treba da je uzme zato što nakon prijema i odlaska sa lica mesta teško može da dokaže da je tu novčanicu primio baš na tom mestu i baš od te osobe. Sve reklamacije treba učiniti na licu mesta a najbolje je da se sumnjiva novčanica ne primi. U slučaju da naknadno, po napuštanju mesta dobijanja novčanice, građanin dođe do saznanja ili sumnje da je primio falsifikovanu novčanicu dužan je da takvu novčanicu preda bilo kojoj banci ili policiji.
Za prepoznavanje falsifikata prvenstveno je važno obratiti pažnju na kvalitet papira, karakterističan zvuk pri savijanju i gužvanju, čvrstinu, elastičnost – žilavost.

Kod falsifikovanih novčanica papir je bez zaštitnih elemenata, nedostaje čvrstina i elastičnost.

Da bi prepoznali falsifikovanu novčanicu, građani treba da obrate pažnju i na vodeni žig – multitonski vodeni znak u vidu portreta ličnosti koja je predstavljena na novčanici, a koji je vidljiv kada se okrene prema izvoru svetlosti.

Zatim, tu je i isprekidana zaštitna nit srebrne boje sa mikrotekstom koja treba da bude jasno uočljiva. U NBS navode i da je važna reljefnost novčanice.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana