Tekst objavljen: 08.03.2013 9:50        


Postoji nekoliko razloga zašto postojeći Zakon o zaštiti potrošača treba revidirati i, po potrebi, uraditi izmene i dopune - ističe Tijeri Burgoanji, vođa projektnog tima i glavni ekspert za pravna pitanja IPA projekta „Jačanje zaštite potrošača u Srbiji“.

Evo šta treba menjati u zakonu o zaštiti potrošača

– Potrebno je pojasniti pojedine odredbe Zakona o zaštiti potrošača, gde je praksa pokazala da su neki novi koncepti uvedeni u ovom zakonu nejasni i da se pogrešno tumače. Jedan od takvih primera jeste obaveza prodavca da isporuči proizvod koji je u „saobraznosti s ugovorom“ – objašnjava on.

Bugroanji naglašava da pre svega treba uskladiti odredbe ovog zakona sa novim zakonodavstvom usvojenim u Evropskoj uniji, naročito u pogledu obaveze informisanja potrošača pre zaključenja ugovora, njihove veće zaštite prilikom sklapanja ugovora na daljinu i ugovora koji su zaključeni izvan prostorija trgovca i strože kontrole odredbi kupoprodajnih ugovora koje se odnose na dostavu kupljenog proizvoda.
Burgoanji predlaže da se u Zakon o zaštiti potrošača uvede novi član u kojem će se navesti da je ovaj zakon „krovni“ zakon koji se u principu primenjuje na sve odnose između potrošača i trgovaca, sve ugovore, sve proizvode i sve usluge

Prema Burgoanjijevom mišljenju, potrebno je i davanje izričitog ovlašćenja Tržišnoj inspekciji za izdavanje mera zabrane radnji koje su suprotne interesima potrošača, ali i davanje direktnih ovlašćenja Tržišnoj inspekciji za sankcionisanje nepoštovanja zakonskih odredbi.

– Značajno bi bilo uvođenje sudskog postupka koji bi omogućio kolektivno obeštećenje potrošača, umesto mnogobrojnih, dugotrajnih i skupih pojedinačnih postupaka. To se može postići uspostavljanjem mreže tela za vansudsko rešavanje potrošačkih sporova. Lakše rešavanje potrošačkih sporova postiglo bi se donošenjem mera za smanjenje troškova sudskih postupaka.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
Srbija kupovina zaštita potrošača prava potrošača potrošači

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana