Tekst objavljen: 22.06.2013 12:21        


Više od trećine tekstilnih proizvoda na našem tržištu koje je analizirala Tržišna inspekcija nisu bili odgovarajuće obeleženi kada je reč o sirovinskom sastavu. Većina njih poreklom je iz Kine.

Evo šta treba da znate kad kupujete garderobu

Kako pokazuje rezultat analize ove inspekcije ti proizvodi su umesto prirodnih materijala u sirovinskom sastavu, kako je navedeno u deklaracijama, imali mešavinu veštačkih i sintetičkih.

Time se ponovo potvrđuje višegodišnja teza da na našem tržištu ima garderobe na kojoj piše da je od pamuka, a zapravo je reč o sintetici. To uglavnom prvi primete oni koji su alergični na veštačke materijale.

Šta mora da piše na deklaraciji

– naziv i vrsta robe
– sastav i količina
– podaci o proizvođaču
– zemlja porekla
– uvoznik
– upozorenje na eventualnu opasnost ili štetnost robe
– tekstilni proizvod mora da ima oznaku veličine i načina održavanja (kako oprati odevni predmet – ručno, mašinski ili na hemijskom čišćenju, da li je dozvoljeno peglanje)

Četiri saveta za kupovinu

– Pre kupovine detaljno pročitati deklaraciju koja mora da sadrži osnovne podatke o robi
– Ukoliko nije jasna ili potpuna, zatražiti od trgovca dodatna obaveštenja o kvalitetu robe, njenom sastavu i načinu održavanja
– Kupovati na prodajnim mestima i u objektima na kojima je istaknut naziv trgovca
– Neizdavanje računa ili neevidentiranje prometa kroz fiskalnu kasu, otvara sumnju u legalno poslovanje trgovca, a time i u kvalitet odeće

Šta znači „saobraznost” garderobe

U inspekciji kažu da, u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti potrošača, trgovac je dužan da preda potrošaču robu koja je saobrazna ugovoru, a ona je saobrazna ako:

– odgovara opisu koji je dao trgovac i ako ima svojstva robe koju je trgovac pokazao potrošaču kao uzorak ili model
– ako ima svojstva potrebna za naročitu upotrebu za koju je potrošač nabavlja, a koja je bila poznata trgovcu ili mu je morala biti poznata u vreme zaključenja ugovora
– ako ima potrebna svojstva za redovnu upotrebu robe iste vrste
– ako po kvalitetu i funkcionisanju odgovara onome što je uobičajeno kod robe iste vrste i što potrošač može osnovano da očekuje s obzirom na prirodu robe i javna obećanja o posebnim svojstvima robe datim od trgovca, proizvođača ili njihovih predstavnika, naročito ako je obećanje učinjeno preko oglasa ili na ambalaži robe

Trgovac je odgovoran za nesaobraznost robe koja se pojavi u roku od dve godine od dana prelaska rizika na potrošača i zato je on uvek prva adresa za žalbu.

 

PITAJ BESPLATNI KAMATICA SAVETNIK KOJI JE KREDIT NAJBOLJI ZA TEBE

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
kvalitet proizvoda garderoba potrošači kupovina

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana