Građani, u poslednje vreme, biraju banku ukoliko je ona spremna da im izda čekove. Zato bankari koji su doskora tvrdili da sve menjaju platnim karticama, ponovo „na velika vrata“ vraćaju čekove, svesni da njihovi klijenti žele da sve kupe na odloženo, a da pri tom za taj poček ne plaćaju kamatu.
Poček se odobrava na dva, tri meseca za jeftiniju robu i do godinu dana za nameštaj i letovanja.
Sve se računa- Pre odobravanja čekova banka proverava redovnost priliva novca u poslednja tri meseca, visinu zarade, broj nerealizovanih čekova, iznos zatezne kamate, promet u prethodnom periodu... Pri izdavanju novih čekova banke vode računa i o broju nerealizovanih čekova, pa ukoliko su sve čekove već ispisali, a oni dospevaju kasnije na naplatu, nove neće dobiti. |
Pod teretom zaduženosti, prošle godine broj čekova u opticaju malo je opao, pa su građani Srbije ispisali “samo“ 8,5 miliona čekova, ukupne vrednosti oko 38 milijardi dinara.
Zbog slabe kupovne moći i prometa koji konstantno opada, svi veći marketi i prodavnice računarske opreme i bele tehnike, nude kupcima mogućnost kupovine na odloženo čekovima, a to sve češće čine i butici, prodavnice obuće, knjižare, prodavnice bebi-opreme, pa čak i turističke agencije.
Svi oni i kreditiraju kupca jer je, zapravo, odloženo plaćanje na ovaj način, zapravo ukinuto još pre sedam godina. Međutim, uz konstantan pad kupovne moći, trgovci nemaju baš puno izbora.
S obzirom na to da je maksimalan iznos po čeku 5.000 dinara, banka obično daje onoliko čekova koliko ima raspoloživih sredstava na računu. Da bi klijent dobio čekove, mora da ima novca na računu, ili odobren dozvoljeni minus.
Ostavi komentar