Primanje plate preko banke, plaćanje računa, kupovina kredita, kartica i ostalih primamljivih bankarskih proizvoda ono su što je deo naše svakodnevice. I, naravno, svaku od ovih stavki plaćamo. što kroz kamate na pozajmljeni novac, što kroz raznorazne provizije.
I koliko god da nam se čini da su provizije nezaobilazna i nebitna stavka, one nas najčešće koštaju neočekivano mnogo.
Jer plaćamo sve - od održavanja tekućeg računa, članarine za kartice, provizije za odobrenje kredita, kartica i ostalih kreditnih proizvoda, podizanje novca sa bankomata druge banke, e-banking uslugu, slanje novca preko doznake, izdavanje raznoraznih potvrda.
Za najčešći set usluga koje koristimo kod banke, mesečno po najjeftinijim tarifama izdvajamo preko 2.000 dinara za naknade banke.
Iako se o kompleksnosti kartičarstva malo zna, upravo ugovorni odnos između kartičarske kuće i banke izdavaoca kartice u startu određuje cenu koju plaćamo. Jer naravno svako želi svoj deo kolača, koji na kraju plaćamo mi. Sve dok ne bude postojala pozitivna zakonska regulativa koja će onemogućiti dvostruku dobit na teret krajnjih potrošača, kartice treba koristi pametno i uz maksimalno smanjenje troškova u korist bankarskih provizija. |
Ono što je manje poznato jeste to da banke naplaćuju i prodavcima robe i usluga provizije za korišćenje kartica.
Najčešća provizija koju banka uzima od prodavaca je pet odsto od iznosa na slipu koji se podnosi na naplatu, uz zadržavanje novca prodavca i do sedam dana.
Podizanje novca sa bankomata druge banke nas isto tako košta. Iako je nelogično zašto tu naknadu plaćamo kada podižemo novac debitnom karticom, jer je to naš novac, a ne bančin, ipak je plaćamo.
Jer, ako je moguće izbeći plaćanje ove provizije u okviru jedne bankarske grupacije koja posluje na teritoriji više zemalja (podizanje novca u inostranstvu), onda je moguće i minimizirati ove troškove na domaćem tržištu.
Ove provizije su drastično veće kada podižemo novac kreditnom karticom. Jer tad je plaćamo i na bankomatu svoje banke, kao i na bankomatu druge banke.
Iako podizanje novca sa kreditne kartice zapravo znači povlačenje novca iz kreditne linije banke (dakle ne svoj novac sa tekućeg računa), provizija od tri odsto ipak je previsoka. Koliko god da je isplativije i sigurnije nositi karticu u novčaniku, umesto gomile keša, ovakva politika je ono što izvestan broj malih prodavaca odbija od prihvatanja kartica.
U banku odem jednom mesečno, kad dobijem priliv novca. Ostavim za održavanje računa i podignem SVE. Nikakvih dodatnih troškova nemam, a na mesečnom izvodu su samo te 3 stavke (prihod, podizanje gotovine, održavanje računa).