Tekst objavljen: 05.08.2018 12:59        


Sa pet metara kubnih vode može da se napuni bazen dužine 2,5 metra, širine 2 i dubine 1 metar, a toliko otprilike svakog meseca potroši jedan član domaćinstva, kažu iz javno komunalnih preduzeća „Vodovod i kanalizacija“.

Gubici na vodovodnoj mreži čak 29 odsto

Građani koji misle da njihova zgrada troši previše vode, kao i da „Vodovod i kanalizacija“ ne obračunava tačno potrošnju, to moraju sami da dokažu, ali i da plate.

„U slučajevima značajno uvećane prosečne potrošnje vode preporučujemo korisnicima da prekontrolišu ispravnost unutrašnjih vodovodnih instalacija, koje počinju iza odvodnog ventila, odmah iza vodomera, a završavaju se točećim mestima i otklone uzroke nekorisnog oticanja vode ukoliko postoje“, kažu u JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija". Oni još i dodaju da se za sve izlive vode na kućnim vodovodnim instalacijama, kao i za nastalu štetu i troškove koje korisnik, komunalno preduzeće ili treća lica trpe usled izliva vode, pri postavljanju objekata ili instaliranja uređaja na kućnim vodovodnim instalacijama, kao i za svu štetu i troškove nanete komunalnom preduzeću ili trećim licima usled kvara na kućnim vodovodnim instalacijama zbog neodržavanja ili nepravilnog održavanja, snosi sam potrošač.

Stara instalacija, nekontrolisano curenje, ali i ne prijavljeni stanari su glavni razlozi većih računa za vodu.

U Javno komunalnom preduzeću „Vodovod i kanalizacija“ iz Novog Sada kažu da su najčešći uzroci uvećanih računa u zgradama neprijavljeni stanari i razne havarije na unutrašnjim instalacijama.

„Stanari, odnosno skupština stanara, potpisuju ugovore sa trećim licima koja se bave održavanjem unutrašnjih instalacija, te je na njima da saniraju nastale kvarove. Naravno, građani mogu da se obrate i JKP “Vodovod i kanalizacija”, ali detekcija curenja je komercijalna usluga koja se naplaćuje“, objašnjavaju u ovom preduzeću.

„U slučaju sumnje u ispravnost vodomera potrošač od nas može da traži vanredni pregled merila, kao i izdavanje izveštaja o tom pregledu. Ako overeni vodomer, sa važećim žigom, zadovoljava propisane zahteve, onda troškove tog pregleda snosi sam potrošač. U suprotnom, troškove vanrednog pregleda obavlja lice koje je odgovorno za redovno overavanje vodomera“, pričaju u JKP „Vodovod i kanalizacija“ iz Subotice.

Nadležno ministarstvo propisuje način vanrednog pregleda vodomera, kao i sadržaj i rok čuvanja izveštaja o pregledu.

Potrošači ne plaćaju održavanje javne odnosno ulične vodovodne mreže. Za to je nadležan vršilac komunalne delatnosti.

Prethodne godine gubici vode na mreži u Beogradu bili su oko 25 procenata. Tu se računaju curenja na cevovodima, gubici na priključcima kao i procurivanje i prelivanje na rezervoarima. U Novom Sadu gubici na vodovodnoj mreži variraju od 27 do 29 posto, a u te gubitke se uračunavaju divlji priključci kao i krađa vode.

Ostavi komentar


Pročitao/la sam i prihvatam uslove korišćenja




Povezane teme:
curenje vode računi za vodu vodovod Vodovod i kanalizacija potrošači gubici istraživanje kamatica kamatica

Kalkulator dozvoljenog minusa
Dozvoljeni minus
Nedozvoljeni minus
dana
situs game terbaik putaran mahjong optimal informasi rtp live teknologi auto maxwin rtp mahjong terkini scatter game olympus standar game online mahjong akurasi rtp harian update game gacor jackpot fortune ox starlight princess menggila cara tembus jackpot mahjong turnamen berburu scatter cakar76 mahjong ways gates of olympus link cakar76 maxwin link gacor cakar76 mahjong ways gacor cakar76 pola gacor mahjong cakar76 pla maxwin jp rtp gacor cakar76 rtp mahjong hitam scatter hitam mahjong bocoran pola mahjong dumatoto mahjong ways dumatoto pasti maxwin game gampang menang mahjong ways dumatoto naga hitam mahjong perkalian kakek zeus pola mahjong ways pola starlight princess 0 cara maxwin bomb bonanza pola petir merah olympus trik full kepala naga server anti rungkad mutar mahjong sambil sebat rtp game online