Pri odabiru banke u Srbiji građani najviše vode računa o troškovima, ugledu i blizini banke, što potkrepljuje podatak da čak 91 odsto ispitanika komunicira sa svojom bankom isključivo preko njenih poslovnica, pokazalo je istraživanje koje je realizovala Hypo Alpe Adria grupa u saradnji sa kompanijom ATKearney.
Prema tom istraživanju, najpopularniji bankarski proizvodi, pored tekućeg računa su kreditne i debitne kartice, a većina ispitanika bi volela dodatno da poseduje i račun za štednju, životno osiguranje i internet bankarstvo.
Pročitajte i:Kako srpski klijenti biraju banku u kojoj će štedeti.A evo koji su najvažniji kriterijumi prilikom otvaranja tekućeg računa. |
Takođe, anketa je pokazala i da se klijenti o proizvodima i uslugama banaka informišu, ukoliko se već sami ne prošetaju do poslovnice, gotovo isključivo putem interneta.
A kada biraju banku, sudeći po rezultatima ankete na portalu Kamatica, građanima Srbije svejedno je da li ih na šalteru dočekuje lepo doterana službenica koja na svako pitanje odgovara sa "Može!" ili čuvena Mica Ubica.
Naime, čak polovina anketiranih, svaki drugi kaže da banku bira na osnovu visine kamate na štednju.
Daleko iza po značaju su cena usluga, pouzdanost banke, ljubaznost osoblja i svi ostali razlozi.
I vi birate banku? Evo kako da ne napravite loš izbor |
Sa druge strane, i ako su klijenti spremni da se presele u drugu finansijsku kuću, prepreka tim željama najčešće je dug koji ih veže za banku u kojoj su. Da bi se jedna banka napustila i klijent preselio u drugu, mora da izmiri račune po osnovu „minusa“, kartica i kredita.
A upravo predstavljeno istraživanje Udruženja banaka Srbije pokazalo je da svaki građanin Srbije u proseku bankama već duguje 836 evra, odnosno gotovo dve prosečne mesečne plate. Jedno od rešenja u toj situaciji bi bilo uzimanje refinansirajućeg kredita u banci u koji klijent želi da pređe.
A evo kako izgleda prosečni korisnik refinansirajućeg kredita |
Ostavi komentar