Kako mnogi organizuju letovanja u sopstvenoj režiji, a ponude nalaze na internet sajtovima, jedan od glavnih problema koji se može javiti jeste– kako uplatiti novac nekome u inostranstvu. U toj situaciji neophodni su banka ili neki servis za slanje novca.
Naime, da bismo uplatili novac nekome u inostranstvu, imamo tri opcije – klasičnu uplatu u banci sa računa na račun, slanje novca „Vestern junionom”, kao i opciju plaćanja preko Pejpala.
Međutim, većina onih koji nude privatni smeštaj nemaju nalog otvoren na Pejpalu. Tako ostaju nam opcije plaćanja preko „Vestern juniona” ili preko banke.
„Vestern junion” je svakako najbrža i najjednostavnija opcija slanja novca u inostranstvo. Slanje novca je veoma jednostavno, bez popunjavanja formulara, a novac se za samo nekoliko minuta šalje u željenu zemlju. Dnevni limit za slanje novca je 200.000 dinara, a mesečni 1.000.000 dinara po osobi.
Novac se šalje isključivo u dinarima, a primalac preuzima novac u valuti dostupnoj u zemlji prijema. Proviziju uvek plaća samo pošiljalac.
Prilikom uplate novca preko „Vestern juniona“ u Poštama Srbije treba pokazati važeću ličnu kartu i saopštiti državu, ime i prezime osobe kojoj se novac šalje. Istovremeno treba voditi računa da vam službenik Pošte izračuna tačnu dinarsku protivvrednost valute koju primalac treba da primi.
Provizije za ovu uslugu zavise od iznosa novca, kao i od toga da li se šalje u BiH, Hrvatsku, Makedoniju, Crnu Goru ili pak u sve ostale zemlje u kojima je ova usluga dostupna.
Ukoliko šaljete novac u Hrvatsku provizije se kreću od 660 dinara za iznose do 6.400 dinara pa do 5.300 dinara, koliko košta slanje iznosa od 200.000 dinara. Ukoliko pak šaljete novac u Grčku za iznos od 8.300 dinara platićete proviziju od 800 dinara, dok ćete za iznos od 200.000 dinara platiti 8.400 dinara provizije.
Službenik pošte će vam dati kontrolni broj naloga kojim je novac poslat, i to je sve što je potrebno javiti onome koji očekuje uplatu.
Ukoliko niste pristalica ovakvih ekspresnih usluga, novac se uvek može poslati i preko banke. Ova procedura je zahtevnija i duže traje, ali je u principu za nijansu jeftinija. Ono što je potrebno jeste otvoren račun u banci preko koje šaljete novac, kao i podaci o računu primaoca u inostranstvu. Ovo je takozvana uplata putem nostro doznake.
Dakle, ukoliko se odlučite za ovu opciju, a nemate otvoren devizni račun u banci preko koje želite da izvršite plaćanje, prvo i osnovno je otvaranje računa. Najčešće je otvaranje ove vrste računa i njegovo održavanje besplatno.
Nalog za plaćanje se popunjava na osnovu instrukcije za plaćanje koju donosite sa sobom. Najbolja opcija je u stvari uraditi uplatu fizičkom licu po osnovu pomoći porodici ili prijatelju, jer većina drugih opcija zahteva dodatnu dokumentaciju poput npr. fakture kojom se dokazuje osnov uplate.
S obzirom na to da najčešće sami popunjavate podatke o primaocu novca, neophodno je imati jasno ispisane podatke poput SWIFT-a i IBAN-a, jer jedno pogrešno slovo ili brojka mogu rezultirati time da uplata zaluta i ne stigne na pravi račun. Ovo naglašavamo zato što su SWIFT i IBAN (međunarodna oznaka šifre banke i međunarodni oznaka računa) nelogični kada se uporede sa našim računima i pozivima na broj.
Transfer novca traje od jednog do pet radnih dana, što zavisi i od same banke kao i korespondentske banke preko koje se novac šalje.
Ukoliko se novac šalje preko korespodentske banke sa kojom vaša banka ima saradnju onda se novac može očekivati u roku do 48 sati, u suprotnom može potrajati i pet radnih dana. Potvrdu o prijemu novca najčešće možete dobiti mejlom, tako da nema potrebe da idete opet u banku.
Provizije za plaćanje po nostro doznakama naplaćuju se u skladu sa važećim tarifnicima banke. Ove provizije se obračunavaju po principu procenta u odnosu na iznos novca, odnosno najmanjim i najvećim novčanim iznosom.
U zavisnosti od banke, procentualni iznos ide i do jedan odsto, dok se minimalan iznos provizije kreće od 500 do 1.500 dinara, a maksimalni iznos ne prelazi 40.000 dinara. Naravno, može se desiti da naknadno morate platiti i dodatni trošak ino-banke, ali vam to službenici banke saopšte pri samom slanju novca.
Kako razlike u provizijama nisu zanemarljive, zato je svakako najbolje raspitati se kod više banaka koliko bi vas koštala ovakva transakcija, i onda izabrati najjeftiniju.
Da li moze neko da mi odgovori na pitanje?
Interesuje me da li mogu iz Srbije da uplatim novac na devizni inostrani ziro racun u srbiji? Naime moja drugarica ima otvoren inostrani ziro racun, mogu li ja sa mog ziro racuna prebaciti novac na njen inostrani ziro racun?. Hvala unapred.
Poštovani,
ja Katarina Mitrašinović bi trebalo da novac uplatim na račun konzulata u Nemačkoj,tačnije Minhenu.
Recite mi molim vas da li je moguće da se ovakav transfer novca izvrši.
Od potrebnih podataka konzulata imam tačnu adresu primaoca kao i IBAN
Da li je ovo dovoljan podatak da mogu izvršiti uplatu.
Unapred hvala na pomoći.
Srdačan pozdrav
Katarina Mitrašinović
Da li kako može fizičko lice koje je privremeno u Srbiji (sa prebivalištem u Hrvatskoj) uplatiti novac pravnom licu u Hrvatskoj?
Konkretno... Uplata rate za (green) American Express karticu u Zagrebačkoj banci..
Problem je nastao nakon 3 pogrešna unosa Token om...
Hvala unapred,
Srdačno,
Jasmina Lorin
Cerka mi je na letovanju u Paraliji u Grckoj. Da li mogu da joj posaljem novac preko western uniona
Poštovani, treba da uplatim sredstva na račun primaoca u Francuskoj.
Kako i kod koje banke to mogu uraditi?
Koliki su troškovi slanja novca?
Trebalo bi da pošaljem 100 eura.
Unapred zahvalna
Ljiljana Maričić
Poštovana Ljiljana,
Na linku ispod imate kompletno objašnjenje, kao i sve opcije, sa primerima kolika je provizija za Francusku (između ostalih zemalja).
Pošto link nije klikabilan, molimo Vas da ga prekopirate u Vaš pretraživač.
www.nbs.rs/internet/cirilica/63/doznake/index.html
Nadamo se da Vam je naš odgovor bio od pomoći.
Srdačan pozdrav,
Kamatica tim
Poštovani ,
kakva su Vaša iskustva i koja banka uzima najmanju proviziju jer treba da uplatim saobraćajnu kaznu u Sloveniji gde sam dobila račun Iban i swift
Ako posaljete na racun koji nije devizni?
Juče sam imao priliku da se lično uverim u neekspeditivnost i birokratsko maltretiranje korisnika od strane srpskih banaka. Da bi, kao fizičko lice, uplatio sredstva po ino-fakturi potrebno je popuniti formular u banci. Zanima me koji je to "stručnjak za procedure" izmislio da klijent banke popunjava podatke o sebi, svom računu, primaocu, računu primaoca.... kada se ti podaci već nalaze, ili će, čim predate formular, biti uneti u sistem. Iskreno, očekivao sam da mi službenik banke na kraju kaže "ne može, fali ti jedan papir".
Zar je toliki problem da se iz sistema odštampa dokument sa svim podacima i da klijentu na proveru i potpis? Mislim da bi bezobrazno visoke provizije mogle da pokriju i taj dodatni trošak štampanja. Ja bih se kao klijent sigurno osećao mnogo bolje.